Kanada’nın Festivalleri

Winterlude
Winterlude Kış Festivali 1979 yılında Kanada Ulusal Sermaye Komisyonu tarafından düzenlenmeye başlamıştır. Ottawa, Ontario, Gatineau ve Quebec olmak üzere dört farklı şehirde kutlanmaktadır. Ülkenin en önemli turist çeken organizasyonlarından biridir. Her yıl iki milyona yakın insan Winterlude etkinliklerine katılmaktadır. Festival şubat ayının ilk üç hafta sonunda gerçekleşir. Winterlude Festivali’nde insanlar konserler, yarışmalar ve farklı spor aktiviteleriyle kışın tadını çıkarırlar.

Vancouver Işık Kutlaması
Kanada
’nın Vancouver şehrinde düzenlenen havai fişek gösterileri ve yarışmalarıdır. İlk olarak 1990 yılında kutlanmaya başlamıştır. Vancouver’in en büyük ve tanınan festivali olarak bilinmektedir. Havai fişek gösterilerinin yanı sıra birçok konser ve açıkhava etkinliği de düzenlenmektedir. Festival her yıl ortalama 1,5 milyon katılımcıyı ağırlamaktadır. 10 gün süren festival temmuz ayının son günlerinde başlamaktadır.

Kanada Ulusal Sergisi
Kanada
’nın Toronto şehrinde gerçekleşmektedir. The Ex olarak da bilinir. Ülkenin en büyük ve en önemli fuarıdır. Kuzey Amerika’nın ise beşinci büyük fuarıdır. 1879 yılında tarım ve teknolojiyi teşvik amaçlı başlatılmıştır. Her yıl 1,5 milyona yakın katılımcıyı ağırlamaktadır. Kanada’nın farklı şehirlerinden gelen çiftçiler, mühendisler ve bilim insanları fuar boyunca üretimlerini sergilerler. Toronto Sergi Alanı’nda gerçekleşen fuar ağustos ayının ortasından eylül ayına kadar sürmektedir.

Quebec Yaz Festivali
Kanada
’nın Quebec şehrinde her yıl düzenlenen müzik ve eğlence festivalidir. Pop, elektronik, punk, hip hop, caz ve klasik müzik de dahil olmak üzere birçok türden yüzlerce konser düzenlenir. 1968 yılından beri her yıl temmuz ayında yapılır. 11 gün süren festivale bir milyonu aşkın dinleyici katılmaktadır.

Kanada’nın diğer festivalleri; Toronto Uluslararası Film Festivali (Eylül), Ottawa Bluesfest (Temmuz), Montreal Komedi Festivali (Temmuz), Karayipler Festivali (Mayıs)