Budapeşte’de Festivaller

Budapeşte, festivaller, kültürel etkinlikler, konserler, sergiler, fuarlar ve ulusal kutlamalar ile yıl boyunca ziyaretçilerine eğlence imkanı sunmaktadır. Budapeşte Bahar Şenliği, Sziget Festivali ve Budapeşte Uluslararası Şarap Festivali gibi büyük etkinliklerle tatilinizi çok daha dinamik bir hale getirebilirsiniz.

Bahar Festivali (Nisan)

Klasik müzik, opera, caz ve yerli müziklerle Macaristan’ın ve Budapeşte’nin en büyük kültürel etkinliğidir. Şehir genelinde çok sayıda mekan, hem Macar hem de uluslararası sanatçıları ağırlamaktadır. Şenlik her geçen yıl katlanarak büyümektedir.

Üç haftalık festival boyunca 50’den fazla gösteri ve sergi gerçekleşmektedir. Festival, bir dizi opera, konser, bale ve tiyatro performansıyla Avrupa'nın en önemli kültürel etkinliklerinden biri haline gelmiştir. 40’dan fazla mekanın kullanıldığı ve halka açık alanlarda da gerçekleşen şenliği görmek için çok fazla turist bu dönemde şehri gezmeye gelmektedir. Büyük Satranç Festivali’de Bahar Festivali’nin bir parçası haline gelmiştir. Budapeşte kültürünün bir parçası olarak kabul edilen Satranç Festivali, dünyaca ünlü satranç oyuncularının katılımıyla gerçekleşmektedir.

Sziget Festivali (Ağustos)

Avrupa ve Budapeşte’nin en büyük, en önemli kültür ve müzik festivallerinden biri olan Sziget Festivali, Tuna Nehri üzerindeki Buda Adası’nda düzenlenmektedir. Her yıl dünyaca ünlü müzisyenlerin sahne aldığı ve binden fazla performansın sergilendiği festival, Avrupa’nın en iyi 5 festivali arasında görülmektedir. Macaristan’ın ünlü yerel sanatçılarının da katılımıyla gerçekleşen festival Avrupa’nın en büyük Açıkhava etkinliklerinden biridir.

Oldukça çeşitli yemek stantları, farklı eğlence seçenekleri ile festival süresince çok iyi zaman geçirmek mümkün. Festivalin biletleri çok hızlı bir şekilde tükendiği için bilet satışları başladığında hızlı davranmak gerekmektedir.

Budapeşte Uluslararası Şarap Festivali (Eylül)

Budapeşte Şarap Festivali, dünyaca ünlü ve ödüllü Macar şaraplarını tatmanız için mükemmel bir fırsat sunmaktadır. Festivalde başka ülkelerin şaraplarını da tadabilmek mümkün. Şaraplara çok ilgisi olmayanların bile ilgisini çekebilecek olan festival kaliteli ve ünlü şeflerin özel yemekleri ile de dikkatleri çekmektedir. Kültürel programlar, konserler ve atölye çalışmaları ile Budapeşte’nin kültürel yanını da yansıtmaktadır.