Polonya’nın Festivalleri

Polonya’nın popüler müzik, elektronik, caza gibi her türlü zevke hitap eden en önemli müzik festivalleri vardır. Bunlardan biri Heineken Open'er Festival'dir. Gdynia-Kosakowo havaalanında gerçekleştirilen festivalde alternatif müzik, tiyatro, film, moda ve görsel sanatlar gibi çeşitli dallara da yer verilir. Festival ulusal ve uluslararası birçok sanatçının katılımıyla her yıl haziran sonu ya da temmuz başında gerçekleştirilir.

Polonya'nın en büyük sahil festivali olan Audioriver kulüp müziği, elektro ve tekno müzik klasiklerini bir araya getirir. Festival Varşova’nın kuzeyindeki Płock’taki ünlü Vistula nehri kıyısında her yıl temmuz ayında gerçekleştirilir.
 

Tarihi güzellikleriyle tanınan Kraków şehrinde Polonya Havacılık Müzesi’nde gerçekleştirilen Coke Festival dünyaca ünlü müzisyenleri her yıl ağustos ayında sahnesinde ağırlar. Hip-Hop, R&B ve pop müzik tarzını temel alan festival son yıllarda Rock müziğine de ağırlık vermeye başlamıştır.


Katowice’de Three Ponds (Üç göller) Vadisi’nin ormanında düzenlenen OFF Festival, en yeni müzik yönelimlerini izleyiciyle buluşturur. Tüm dünyadan sadık bir izleyici kitlesi bulunan festivalin sanat direktörü Artur Rojek, her yıl alternatif müzik sahnelerinden özenle seçtiği duyulmamış büyük yetenekleri temmuz sonu ya da ağustos başında festival sahnesinde bir araya getirir.

 

Tauron New Music Festival Katowice’de Three Ponds Vadisi’nde eski bir kömür madeninde düzenlenir. Başta caz, Nu-jazz, elektronik ve dans müziği odaklı başlayan ve geniş bir müzikal tarza hitap eden festivalde Rock, pop, Hip-Hop, R&B ve dünya/folk müzik türleri de yer alır. Festival 2006 yılından bu yana her yıl ağustos ayında gerçekleştirilmektedir.
 

Warsaw Summer Jazz Days (Varşova Yaz Caz Günleri) Varşova’da Kültür ve Bilim Sarayı’nda bulunan 2500 kişi kapasiteli Kongre Salonu'nda gerçekleştirilir. Farklı müzikal geçmişleri olan yaratıcı sanatçıları bir araya getiren etkinlik her yıl temmuz ayında düzenlenir.

 

Kuzeydoğu Polonya’nın en büyük şehri Białystok’ta her yıl eylül ayında geçekleştirilen Bialystok Up To Date, eylül ayında Kraków şehrinde düzenlenen ve en yeni müzikleri sunan Sacrum Profanum, 20 yıllık bir Gotik müzik etkinliği olan ve dinleyicilerinin festivale kostümlü olarak katıldığı her sene temmuz ayında düzenlenen Bolków Kale Partisi, her yıl ekim ayında düzenlenen Warszawski Festiwal Filmowy (Varşova Uluslararası Film Festivali), dünyanın ilk afiş bienali olan ve her yıl haziran ayında gerçekleştirilen Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie (Varşova Uluslararası Afiş Bienali), diğer etkinlilerden bazılarıdır.