Sri Lanka Mutfağı

Sri Lanka mutfağı denince elbette akla ilk gelen baharatlı yiyecekler en başta da köri sosu olacaktır. Hindistan ve Güneydoğu mutfağı etkilerinin görüldüğü ülkede balık ve deniz mahsulleri önemli yer tutmaktadır. Hemen her yemeğin yanında gelen pilav ülke halkının vazgeçilmezidir. Kurutulmuş tuna balığı ve hindistancevizi ülke mutfağının diğer olmazsa olmazları arasındadır. Kahvaltı da dahil olmak üzere tüm öğünlerinde baharatlı yemeklere rastlamanızın kaçınılmaz olduğu Sri Lanka’da sokak yemekleri de hayli lezzetlidir.

Sri Lanka halkı yemek yerken sağ ellerini hatta parmak uçlarını kullanırlar. Hemen her yemeğin yanında tükettikleri roti hindistanceviziyle hazırladıkları bir çeşit bazlamadır. Ülkenin bir diğer geleneksel yemeği kotti-roti’yi ise çeşitli sebzeler, yumurta ve roti kullanarak hazırlamaktadırlar. Pirinç ve köriyle hazırlayıp muz kabuğuna sararak fırında pişirdikleri köftelerilampraisi ülkeyi ziyaret ettiğinizde mutlaka deneyin. Pol sambol adını verdikleri çeşnilerini hindistancevizi, balık, tuz, chilli ve soğan kullanarak hazırlamaktadırlar. Yengeç, çeşitli sebzeler, karides, mürekkep balığı ile hazırladıkları bir diğer meşhur yemekleri kool ise lezzetini birlikte pişirildiği palmira palmiyesinin köklerinden almaktadır.

Sri Lankalıların ulusal içecekleri çaydır. Ayrıca palmiye ağacından yaptıkları likörleri arrack ve taze hindistancevizi suyunu çokça tüketirler. Palmiyeyi fermente ederek hazırladıkları orta alkollü içkileritoddy pek çok yerde yasal değildir. Alkol tüketiminde yaş sınırının minimum 21 oluğu ülkenin yerel birası ise Lion’dur. Dolunay döneminde kutladıkları poya bayramlarında alkolün tüketilmediği Sri Lanka’da bir mekâna gittiğinizde beklenen bahşiş miktarı yüzde 10 civarındadır.