Sri Lanka’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Hareketli bir alışveriş dünyası olan Sri Lanka’da pek çok yerli üretici, tasarım dükkânı ve butiğin yanı sıra büyük alışveriş merkezlerine de rastlayacaksınız. Dolayısıyla hediye seçeneğiniz hayli fazla. Özellikle Kolombo kentinde Galle Road ve Paradise Road’da pek çok alternatifle karşılaşacaksınız. Ambalangoda ve Galle Fort’ta ise antika seçenekleri başınızı döndürebilir. Ayrıca günlük pazarların sıkça kurulduğu ülkede otantik yiyeceklerden, baharatlardan ve çaylardan almak da oldukça iyi bir fikir sayılabilir.

Ülkenin kendine has el yapımı ürünleri arasında gümüş, kemik, seramik, ahşap, terakota ve pirinç kullanarak hazırladıkları nadide ürünler aynı zamanda orijinal hediyeler olacaktır. Ayrıca kamıştan hazırladıkları kaplar ve hasır şapkalar da oldukça popülerdir. Sri Lanka’da gerçekten de çok fazla yerel ürün bulacaksınız, bunlardan bir diğeri de festivallerinde de çokça kullandıkları maskelerdir. Ayrıca batik, pamuk, ipek ve reyondan yapılma elişleri de dönerken yanınızda getirebileceğiniz hediyeler arasındadır.

Pazarlığın çok yaygın bir alışkanlık olduğu Sri Lanka’da pazarlık yapmaktan hiç çekinmeyin. Fakat bu noktada agresif olmamaya özen gösterin. Ülkedeki alışveriş mekânları hafta içi her gün 09.00 ile 17.30 saatleri arasında, cumartesi günleri ise sabah 09.00’dan öğlen 13.00’a kadar açıktır.