Burdur Mutfağı

Burdur bulunduğu coğrafi konum itibariyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, köklü tarihi mutfak kültürüne de yansımıştır. Tarım ve hayvancılığın yaygın olması da Burdur mutfağı üzerinde etki yaratmıştır. Sebze yemekleri ağırlıklı olmakla birlikte et ve balık kullanımı da oldukça yaygındır.

Burdur’a geldiğinizde ilk denemeniz gereken lezzet Burdur usulü testi kebabıdır. Koyun etinin testi içerisine konup ağır ateşte pişirilmesi ile elde edilen testi kebabı yiyenlere mide şöleni yaşatacak kadar lezzetlidir. Burdur şiş yöreye özgü yemeklerden bir diğeridir. En lezzetlisini denemek için Toros Lokantası’na ya da Şişçi Hasan’a uğramanızı tavsiye ederiz. Kuzu etinin salça sürülerek kızartılması ile hazırlanan çekme özellikle düğün ziyafetlerinin olmazsa olmaz yemeklerindendir. Soğanlı ve patatesli iç harcı ile parmak ısırtan gazel böreği Burdur’un iştah açan hamur işleri arasında yer almaktadır.

Çanak ekmeği olarak da bilinen kömbe tahinli, haşhaşlı, cevizli ya da pekmezli olarak hazırlanır ve çay saatlerinin en iyi eşlikçisidir. Eğer pide yemeyi seviyorsanız Burdur usulü peynirli pide tam size göre. Lezzetinin sırrı ise kelle peynirinde saklı. Hükümet Caddesi’nde yer alan Altay Pide’ye uğrayabilir, öncesinde paça ve işkembe çorbası ile enfes bir açılış yapabilirsiniz.

Yemeğin üstüne tatlı yemeden olmaz diyorsanız Burdur muhallebisi ve kabak helvasını tadabilir, ceviz ezmesi ile bol bol enerji depolayabilirsiniz. Yol üstü lezzet durakları arasında favori adreslerden biri olan Mudulbey Restaurant’ta kısa bir mola verebilir ve Burdur’a özgü lezzetleri deneme fırsatı bulabilirsiniz. Şehir gürültüsünden uzak, sakinlik içerisinde kahvaltı keyfi için Taş Oda Konağı’nın kafesine uğrayabilir, sonrasında müzeyi de gezebilirsiniz. Özsarı Kebap Salonu, Kahyaoğlu Et Restaurant, Gölbaşı Restaurant Burdur’da lezzetli yemek yiyebileceğiniz diğer adresler arasındadır.