Google+

Arama formu

BEYAZ ŞEHİR AREQUIPA'NIN KARANLIK YÜZÜ: SANTA CATALİNA MANASTIRI

Bu yazı Gezimanya üyesi Ebru H tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Santa Catalina Manastırı, Peru ülkesinin Arequipa şehrinde bulunmaktadır.

Arequipa

Arequipa-1

Çok büyük bir manastır olup oranın rehberi eşliğinde gezimize başladık. İlk olarak bizi görüşme odalarına götürdüler. Burası parmaklıkla çevrili olup fazla görüştürmenin olmadığı bir yer idi.

Burası aslında 12-16 yaş arasındaki evlenememiş, evde kalmış kız çocuklarının toplandığı yer. Ailelerine yük olmasın diye para ile beraber bu kız çocuklarını buraya koyuyorlardı. Burada başka erkek ile görüşmek katiyen yasaktı. Sadece aile uygun birini bulursa kızlarını bu manastırdan alabilirlerdi.
 
Arequipa-2

Odalarını gördük; yatak, dolap ve masadan oluşuyordu. Her bölümde bir avlu ve çevresinde odalar vardı.

Kızlar eğitimlerini burada alıyordu ve dışarısı ile kesinlikle irtibatları yoktu, en fazla 45 yaşına kadar yaşayıp burada ölüyorlardı.

Arequipa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Balcones de San Jerónimo, La Casa de Moni, Ramirez House güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Casa de Turistas Miraflores, Amazing View, CASA DE TURISTAS AREQUIPA. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Vinatea, Casona del Cobijo, La Quinta Cuadra gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Il Riposo, Happy Dream's Hostel, El Albergue Español Backpackers tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Arequipa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Arequipa-3

Daha sonra bu manastırın içindeki 2 sokaktan oluşan mahalleyi gördük.

Zengin kız çocukları maddi olarak ailenin desteği ile kendi evlerinde bu mahallede yaşarlardı. Maddi özgürlüğü olmayan ise onların kölesi olup yukardaki tavan arasında kalırdı.

Arequipa-4

Arequipa-5

Arequipa-6

Bu mahallede bir de duvar içine monte edilmiş mezarlık vardı.

Arequipa-7

Kısacası Arequipa şehri, "beyaz şehir" olarak biliniyor fakat barası da şehrin karanlık yüzü...

Unutmadan söyleyim; bu manastırı kuran kişi ise dul bir kadınmış.


Ebru H kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Ebru H

Gezmek.. İşte bu insanın ruhunu yenileyen bambaşka bir duygu..