Google+

Arama formu

HAYAL GİBİ BİR YER: SALAR DE UYUNİ

Bu yazı Gezimanya üyesi Ebru H tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Benim hayalimdeki yer idi Salar De Uyuni..

Gezimizin 12. gününde Salar de Uyuni tuz gölüne geldik.

​Salar de Uyuni

​Salar de Uyuni-1

Burası dünyanın en büyük tuz göllerinden birisi. Bolivya'nın güneybatısında yer almaktadır. Okyanus suyunun çekilmesi ile oluşmuş.

​Salar de Uyuni-2

Gündüz, ışıldayan aydınlığı; geceleri, sert ayazı ile daha çok sert buz tutmuş bir göle benzer. Ancak yüründüğünde ayakların altında gıcırdayan buz değil kaba tuz kristalleridir.

​Salar de Uyuni şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Casa de Sal - Salt Hotel, HOTEL BOUTIQUE ATIPAX, Cristales Joyas De Sal. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Almudena Suites Uyuni, Beliz - Inn B&B, Hotel Nichkito gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Residencial La Cabaña, Hostal La Predilecta, Hostel Arco Iris (Sumaj Pacha) tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un ​Salar de Uyuni aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Buraya tuz çölü diyen de var. Ama İspanyolca da "uyuni" göl demek. Uçsuz bucaksız bir tuz gölü. Su yok, devasal bir tuz yatağındayız.

​Salar de Uyuni-3

Bulutları tutabilecek kadar yakınız. Hatırlatayım rakım 4200 metre. Ah buraya gelene kadar turumuzda ne oksijen alanlar oldu. Tur deyince yaşlı grubu sanmayın, 35 yaşındaki genç kadın bile fenalık geçirdi, oksijen aldı.

Türk bayrağımız ile fotoğraflar çekildik, atladık, zıpladık, göz yanılsamalı çekimler bile yaptık, ayakkabıya da tırmandık, insanları ezdik bile.

​Salar de Uyuni-4

​Salar de Uyuni-5

Sonunda ise bonus olarak, tuz otelinde kaldık her yer tuz idi. Yatağımızdan, restoranda oturduğumuz masaya kadar...

​Salar de Uyuni-6

​Salar de Uyuni-7

leylegihavadagordummm.blogspot.com.tr


Ebru H kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Ebru H

Gezmek.. İşte bu insanın ruhunu yenileyen bambaşka bir duygu..