Berlin Mutfağı

Berlin, yemek kültürü ile öne çıkan bir şehir olmasa da damak tadınıza uygun lezzetleri bulabileceğiniz bir şehirdir. Berlin mutfağının menüsüne patates ve domuz eti hakimdir. Ayrıca hamburger, sosisli sandviç ve herkesin bildiği üzere bira, bu topraklarda doğmuştur. Ülkenin farklı yerlerinde yapılan çeşit çeşit Alman biralarını Berlin'de hemen hemen her yerde bulmak mümkündür. Berlin'de cafelerde kahvaltı veya brunch yapmak oldukça yaygındır. Böyle bir yemeğin fiyatı 4 Euro'dan başlayabilir. Einstein Cafe kahvaltılarıyla ünlü bir zincirdir. Şehirde genel olarak çok uygun fiyatlara yemek yenebilir.

Yemek çeşitliliğinin az olması, yemeklerinin görüntüsünün pek cezbedici  olmaması gibi nedenlerle Alman mutfağı, yabancılar tarafından pek fazla ilgi görmemektedir. Ancak Berlin’de yaşayan Türk nüfusun çokluğu nedeniyle hemen her yerde Türk damak zevkine hitap eden tatlar bulmanız mümkündür. Berlin’in en meşhur yemeği, kızarmış sosisin üzerine ketçap ve köri serpilerek hazırlanan ve yanında patates kızartması ile servis edilen Currywurst’tur. Meydanlar, metro çıkışları gibi şehirde birçok noktada Currywurst bulabilirsiniz. Berlin’e özgü diğer bir lezzet olan Berliner’i de denemenizi öneririz. Ancak Berliner isimli tatlı Almanya dışında Berliner olarak bilinse de Almanya'da bu tatlıya Pfannkuchen denmektedir. Herhangi bir karışıklı yaşamamak için bunu akılda tutmak iyi olabilir.

Berlin'de Restaurant Tim Raue, Pauly Saal gibi Michelin yıldızlı restoranlar da bulunmaktadır. Papilles, Il Pastificio, Heising, Kanaan, Restaurant Faubour gibi bütçenize göre farklı restoranlar mevcuttur.