Google+

Arama formu

Dubai Mutfağı

Dubai Mutfağı

Dubai tamamen petrol geliri üzerine kurulmuş, nüfusunun ise %80’ini göçmenler oluşturduğundan belli bir mutfağı yok. Dubai’nin yöresel yemekleri bu yüzden çeşitlilik göstermiyor ve genellikle de Lübnan mutfağından esinlenilmiş. Ama oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olmasından dolayı, birçok millete ait farklı tatlar sunan restoranların sayısı bir hayli fazla.

Dubai'de her noktada karşınıza çıkabilecek yemeklerden birisi shawarma isimli hamburger benzeri bir yiyecektir. Bölgeye özgü ekmekler arasında et parçaları ve sebzeler konularak yapılan bu yemek şehrin hemen hemen her caddesinde satılır ve uygun fiyatlıdır. Vejetaryenler içinse falafel her yerde bulunan bir yemek seçeneğidir. Dubai'de çok fazla Hintli göçmen bulunduğu için çok sayıda farklı bütçelere uygun Hint restoranı bulunmaktadır. Özellikle vejetaryenler için Hint restoranlarında çeşit daha fazladır. India Palace, Karachi Inn Restaurant seçeneklerinizden sadece birkaçıdır.

Son yıllarda Dubai'da özellikle Japon, Lübnan ve İtalyan restoranlarına olan talep büyük oranda artmıştır. Japon restoranlarından en ünlüleri Tomo ve Okku'dur. Bunların dışında Pierchic ve Al Muntaha da şehrin en popüler restoranlarındandır. Bu ultra lüks restoranların dışında daha uygun fiyatlı restoranlar da şehirde mevcuttur. Eğer Türk yemeklerinden vazgeçmek istemezseniz Anatolian Turkisg Grill ve Turkish Village'ı tercih edebilirsiniz. Arap mutfağı içinse Khan Murjan, Wafi Gourmet ve Al Mallah'ı düşünebilirsiniz. Ayrıca bun denilen kurabiyesiyle ünlü Pappa Roti, Dubai’de birçok şubesi bulunan ünlü bir restoran zinciridir. Burada çeşitli kurabiyeleri tadabilirsiniz.

Bahşiş- Dubai’de bahşiş vermek yaygındır. Ödediğiniz hesaba göre %5 ile 10 arasında bahşiş bırakabilirsiniz.