Dünya Mirası Gezginleri Antalya Kaleiçi'nde!

Antalya Dünya Mirası Aday listesinde 8 aday ile 1 numarada. Muratpaşa Belediyesi'nin bir Dünya Mirası adayı var, Antalya’nın sembolü YİVLİ MİNARE CAMİİ... (13.yüzyılda Anadolu Selçuklu döneminde inşa ettirilen Camii, Anadolu Türk Mimarisinde benzeri olmayan yivli minaresi ile dikkat çekiyor. Altı kubbeli cami Anadolu’daki çok kubbeli cami türünün günümüze ulaşan en eski örneği.)

Bu muhteşem eserimizin tanıtımı amaçlı MURATPAŞA Belediyesi tarafından düzenlenecek 4. Kaleiçi Old Town Festivali'ne, Muratpaşa Belediyesi'nin davetlisi olarak Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) akreditasyonuna sahip Dünya Mirası Gezginleri Derneği ile biz de katılıyoruz.

Dünya Mirası Gezginleri Derneğimiz, UNESCO tarafından ilan edilen Kültürel ve Doğal Dünya Miraslarımızın tanıtımı ve korunmaları amacıyla bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra, ülkemizdeki benzer yerlerin ortaya çıkarılıp, UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmasına destek olmak için kurulan bir dernektir. Bu çalışmalarımıza ilave olarak, birçok ilde belediyelerimize destek, kurumlar ve okullarda "eğiticinin eğitimi" ve çocuklarımıza da "farkındalık eğitimi" vermekteyiz.

10- 13 Ekim tarihleri arasında yapılacak Kaleiçi Old Town Festivali açılış töreninde bir sunum yaparak, hep birlikte dünya miraslarının korunması için ant içeceğiz. Festivalin sonraki iki gününde de okullarda çocuklarımıza ve gençlerimize 'Genç Dünya Mirası Koruyucusu' eğitimi verilecek. Eğitime katılan çocuklarımız ve gençlerimize 'Patrimonito - Genç Dünya Mirası Koruyucusu' belgesi verilecek. Festival süresince gerçekleştirilecek her etkinlikte de dünya miraslarının korunması için ant içilecek.

Derneğimize herkes üye olabilir.. Kültür ve tarih hazinesi ülkemiz ve eşsiz değerlerimizin korunması, bizden sonraki nesillere, çocuklarımıza aktarılması için ufacık da olsa katkıda bulunmak isterseniz sizi de aramızda görmek isteriz.
Antalya'ya da bekleriz...

Etiketler