Filibe'den Edirne'ye Tren Seferleri Başlıyor

Balkanlarda köprüler oluşturan yeni bir tren seferi bu yaza damgasını vuruyor. 1 Haziran itibariyle Bulgaristan'ın Filibe şehrinden Edirne'ye tren seferleri başlıyor. Bulgaristan Demiryolları ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Anonim Şirketi arasında varılan bir mutabakatla başlayacak olan tren seferleriyle iki ülke arasındaki ticaretin de artırılması hedefleniyor. 1 ikinci mevki kuşetli vagon ve 2 ikinci mevki oturma yerli vagon olmak üzere 3 vagondan oluşacak olan yolcu treni, toplam 226 yolcu taşıyabilecek.

Komşumuz Balkan memleketlerinden Bulgaristan'ı ve Filibe'yi, ya da diğer ismiyle Plovdiv'i ziyaret etmek isteyen gezginler ve tren yolculuğu severler için bu yaz başlayacak olan yeni tren hattı, değerlendirmeye değer bir fırsat olacak. Tren seferleri, özellikle hafta sonunu hızlı bir yurt dışı seyahatiyle değerlendirmek isteyenler için iyi bir seçenek sunuyor: 1 Haziran'da başlayacak olan tren seferi yıl sonuna kadar cumartesi ve pazar günleri işletilecek. Bu yazın başlangıcından itibaren yaklaşık 4 saat süren bir haftasonu seyahatiyle Avrupa Birliği hudutlarına girmek mümkün olacak.

Bulgaristan, Balkan coğrafyasını paylaştığımız komşu ülkelerimizden, kültürü, yemekleri ve iklimiyle Türkiye'yle benzeyen ve birçok ortak noktası olan bir memleket. Öyle ki İstanbul'un en meşhur lokantalarından birisi Filibe Lokantası'dır. Ayrıca Plovdiv, namı diğer Filibe, Balkan kültürünün de derinlikli olarak hissedilebildiği kentlerden. Ata topraklarını merak eden ve ziyaret etmek isteyen Bulgaristan Filibe göçmeni Türk vatandaşları da bu seferden faydalanarak "suyun öte tarafı"na 4 saat 15 dakikalık bir seyahat sonucunda ulaşabilecekler.

Edirne ve Filibe arasındaki mesafe, yaklaşık olarak 184 kilometre. Yeni başlatılacak olan tren seferiyle Edirne'den 4 saat 15 dakikada Filibe'ye ulaşmak mümkün. Tren seferleri, Edirne'den saat 17.00'da kalkıp saat 21.15'te Plovdiv'e varılacak şekilde düzenlendi. Filibe'den saat 08.40'ta kalkacak tren de saat 12.18'de Edirne'ye ulaşacak. 

Edirne - Filibe arasındaki bu sefer, herhangi bir başka yurt dışına çıkma seçeneğiyle karşılaştırıldığında çok daha makul fiyatlar sunuyor. Bilet ücreti için birinci mevki kuşetli vagon bileti 10,36 avro iken, ikinci mevki kuşetli fiyatının 6,86 avro olacağı belirtiliyor. 

 

Etiketler