Katar, Elektronik Seyahat İzin Sistemini Başlattı

Tüm ziyaretçilerin Katar’a girişini kolaylaştıracak olan “elektronik seyahat izin sistemi” aynı zamanda Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri, Schengen ülkeleri, AvustralyaKanadaİngiltereABD veya Yeni Zelanda geçerli oturma izni veya vizesine sahip olan yolcuların da faydalanabileceği yeni bir sistem.
 
27 Eylül 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan bu yeni sistem Katar İçişleri Bakanlığı ve Katar Turizm Otoritesi (QTA) tarafından duyuruldu. Ülkeye seyahat etmeyi planlayan ziyaretçilerin www.qatarvisaservice.com adresinden seyahat etmeden önce çevrimiçi başvuru gerçekleştirerek ETA belgesi edinmelerine izin verilecek.

Başvuruyu gerçekleştirebilmek için başvuranların konaklama belgesi, uçuş bilgileri, en az altı ay geçerliliği olan pasaport ve yukarıdaki ülkelere ait oturum izin belgesi veya vizesi ibraz etmeleri gerekmekte.
 
Başvuru sahibinin talebi onaylandıktan sonra 30 gün içinde kullanılmak üzere bir ETA belgesi alacaklardır. ETA'nın geçerliliği, www.qatarvisaservice.com adresinden 30 gün daha uzatılabilmektedir.
 
ETA, gezginlerin Katar'a varışta vize almalarını ve tekli girişte ülkede 30 gün kalmalarına izin vermektedir. Vize, aynı ziyarette kullanılmak üzere 30 gün daha çevrimiçi olarak uzatılabilir. Ziyaretçi ülkeden ayrılıp geri dönmek isterse, Katar'a gelmeden önce yeni bir ETA başvurusunda bulunması gerekmektedir.
 
Katar İçişleri Bakanlığı Pasaport ve Yabancı Çalışanlar Departmanı Direktörü Tuğgeneral Mohammed Al Ateeq, Katar’ın vize politikalarının sürekli olarak gözden geçirildiğini ve ülkenin sosyal ve ekonomik amaçları yönünden güncellendiğini belirtti. Al Ateeq, kolaylaşan vize başvuru süreciyle beraber tüm dünyadan gelen ziyaretçiler ağırlamayı umduklarını kaydetti. Ayrıca ETA için uygun olmayan ziyaretçilerin e-vize platformu aracılığıyla turist vizesine başvurabileceklerinin de altını çizdi.

Katar'ın yeni ETA sistemi, Çin'in Chengdu kentinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Kurulu'nda ilan edildi. Ülke ekonomisini çeşitlendirme politikasıyla birlikte yenilenen strateji, Katar'ın resmi UNWTO Dünya Turizm Günü kutlamalarına ev sahipliği yaptığı 27 Eylül'de başlatılacak. 

Geçtiğimiz ay 80 ülke için vize serbestisi getirmiş olan Katar, bu yeni gelişmeyle ülkeye gelen turist sayısını artırmayı planlıyor.

Etiketler