Peru’nun Ekonomisi

Arequipa-410-smallTabletRetina.jpg

Peru ekonomisi Dünya Bankası tarafından üst orta gelirli olarak sınıflandırılmaktadır ve dünyanın en büyük 39. ekonomisine sahiptir. Başta altın ve bakır olmak üzere zengin yeraltı kaynaklarına sahiptir.

Çevre bölgelerde tarım ve balıkçılık önemli bir rol oynamaktadır. Hayvancılık, Sierra’da yoğundur. Alpaka ve lama yetiştiriciliği oldukça önemlidir. Toplam 25 milyon hayvan (sığır, koyun, domuz, alpaka, lama) et üretimi iç gereksinimi karşılamamaktadır. Çok miktarda kahve yetiştirilmektedir. Dünya üzerinde patatesin ilk ekildiği coğrafya olarak bilinmesine rağmen ülkede patates ihracı önemli bir ekonomik gelir aracı olarak değerlendirilmemektedir. Endüstri başta Lima olmak üzere sahil şeritlerinde yoğunlaşmaktadır. Yağmur ormanları sayesinde ülke ekolojik turizme çok elverişlidir. And Dağları, Cusco ve Machu Picchu turistlere gezi imkanı sunmaktadır. Titikaka Gölü'de turizm açısından önemli bir yere sahiptir.

Ülkede koka ağacı yasa dışı değildir. Bu bitkinin yaprakları yerel halk tarafından oldukça sık kullanılır. Dünyadada Peru, koka hasatında yüzde 30'luk bir paya sahiptir. Dolayısıyla dünya koka hasatında ikinci sırada yer alır. Bu bitki yüzde 85'i yasa dışı üretimde kullanılmaktadır. Sağlık ve su sektöründe önemli ilerlemeler kaydetmiştir.