Batum Mutfağı

Gürcü mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır. Ancak Batum'da bir Viking gemisine benzeyen, acharuli khachapuri (Ajarian khaçapuri) adlı, merkezdeki bir yumurta ile karıştırılan haçapuri çeşidi denenmelidir. Yüksek kolesterolünüz varsa bu lezzetten kaçının; ancak aksi halde kesinlikle denemelisiniz. Haçapuri için Gürcü pidesi de denmektedir. Bunun yanı sıra Gürcü mantısı olarak da bilinen ve büyük bir hamur topunun içine kıyma konulmasıyla hazırlanan hıngel de denemeniz gereken lezzetlerdendir. Patlıcan, ıspanak gibi farklı türlere sahip pkhali ise Gürcülerin severek tükettiği mezeler arasındadır. Ana yemek olarak sofralarda en sık karşınıza çıkacak lezzet şaşlık olacaktır. Tatlı olarak ise churchkhela diye anılan ceviz sucuklarını tercih edebilirsiniz. Gürcistan’ın peynir ve şarap konusunda da oldukça geniş bir yelpaze sunduğunu unutmayın.

Popüler Restoranlar

Adjara: Çok çeşitli yerel ve uluslararası gıda (khaçapuris, pkhalis, pakhlava, vb.) çeşidinin yer aldığı restorandır. Bu restoranda ücretsiz Wi-Fi ve güleryüzlü, İngilizce konuşan personel vardır.

Boulangerie: Mazniashvili Caddesi’nin köşesindedir. Oldukça lüks görünen ama şehirdeki benzer yerlerden çok daha düşük fiyatlara sahip olan bir Fransız tarzı fırın/kafedir. Çok güzel cappuccino ya da latte yaparlar ve sadece 3 Lari’dir. Pek çok kek ve kruvasan çeşidi bulunur.

Cafe Literaturuli: Lüks bir kitap-kafedir. Menüdeki kahveler, kek ve temel Gürcüce sandviçlerle haçapuri ve lobiani tadılmalıdır.

Privet iz Batumi: 39 Abashidze’de bulunur. Bu büyüleyici kafede sizi en çok pitoresk açık hava tabloları etkileyecektir. Menü, sıcak yöresel yemekler üzerine kurulurdur ve çok çeşitlidir.