Madrid’de Gece Hayatı

madrid_night_lifeok.jpg

Madrid gece hayatı için en önemli turistik yerlerden biridir. Tapas barları, kokteyl barları, kulüpler, caz salonu, canlı müzik mekanları, flamenko tiyatroları ve her türlü kuruluşa hitap eden mekanlar mevcuttur. Her gece, Canlı Müzik Mekanları Birliği La Noche en Vivo'ya ait mekanlar, çok çeşitli canlı müzik şovlarına ev sahipliği yapıyor. En beğenilen müziği sergilemek için gelen sanatçılar, şarkıcı-söz yazarları, rock grupları, caz konserleri veya elektronik müzik oturumlarına kadar her şey gecenize renk katabilir.

Özellikle 80'li yıllarda Franco'nun ölümünden sonra gece hayatı ve genç kültürel uyanışlar gelişti; buna karşın Madrid Belediye Başkanı Enrique Tierno Galván görevde kaldı. Şu anda, La Movida adı verilen kültürel hareket gelişti ve başlangıçta Plaza del Dos de Mayo'nun etrafında toplandı. Günümüzde, Malasaña alanı alternatif sahnesi ile biliniyor.

Bilbao, Mahkeme, Atocha, Alonso Martínez veya Moncloa semtlerini, popüler meydanın bitişiğindeki Puerta del Sol bölgesi ve Huertas gece gündüz de turist dolu yerlerdendir. Chueca bölgesi ayrıca Madrilenian gece hayatında, özellikle de trans bireyler için sıcak nokta haline geldi.

Ayrıca parklarda veya sokaklarda arkadaşlarıyla bir araya gelme ve birlikte alkol tüketme uygulaması (botellón, botella'dan “şişe” denir) vardır, ancak son yıllarda sokakta içmek 600 euro ceza ile cezalandırılır.

Genellikle Madrid'de insanlar akşamın ilerleyen saatlerine kadar dışarı çıkmaz ve sabahın erken saatlerinde eve dönmezler. Tipik bir akşam dışarı 00.00'dan sonra başlayabilir ve 06.30'da bitebilir.

Şehrin alternatif sanat ve etkileyici sanat gerçekleştirme için mekanları vardır. Çoğu kentin merkezinde, Ópera, Antón Martín, Chueca ve Malasaña'da bulunuyor. Alternatif Şenlik Festivali de dahil olmak üzere geceleri Madrid'de birçok festivale katılabilirsiniz.

Malasaña semtinin yanı sıra Antón Martín ve Lavapés, çeşitli bohem kafe/ galerilere ev sahipliği yapmaktadır. Bu kafeler, cadde üzerinde bulunan dönem veya retro mobilyalar, renkli, geleneksel olmayan bir atmosfer ve genellikle her ay yeni bir sanatçı tarafından satılan sanatlarla temsil edilir.

Lavapiés yakınlarında, konserler, şiir okumaları ve ünlü İspanyol boğazı (şu anda yasadışı olan bir sokak partisi ya da toplama olan yasadışı barlar ya da terk edilmiş alanlar) olan "gizli evler" de eğlence mekânı olarak bulunmaktadır.

Auditorio Nacional de Musica, Madrid'deki klasik müzik konserleri için ana mekandır. İspanyol Ulusal Orkestrası, Chamartín Senfoni Orkestrası ve Madrid Orkestrası ile Madrid Senfoni Orkestrası senfonik konserleri için ev sahipliği yapar.

Teatro Real, Madrid Kraliyet Sarayı'nın hemen önündeki ana opera binasıdır ve daimi orkestrası Madrid Senfoni Orkestrası'dır. Tiyatro, yılda 2-3 büyük bale ve çeşitli resitallerin yanı sıra, on yedi opera eserini icra eder.

Ayrıca gece şehirde konserlere, sinemalara giderek vakit geçirebileceğiniz gibi festival zamanlarına denk gelirseniz, renkli ve farklı bazen de kültürel faaliyetlere katılma şansı bulabilirsiniz. Kısaca bu şehirde canınızın sıkılacağı bir zaman dilimi bulmanız neredeyse imkânsızdır.