Malezya’nın Festivalleri


Malezya, çok kültürlü bir ülke olduğundan ülkede yaşayan çeşitli etnik grupların kendilerine özgü farklı festivalleri vardır. Hindularca kutlanan Thai Pongal bunlardan biridir. Yılın en şanslı ayı kabul edilen ocak ayında kutlanan hasat festivali aynı zamanda Hindu Thai ayının başladığını da gösterir. 1974 yılında ülkenin başkenti Kuala Lumpur'un federal eyalet olması anısına her yıl 1 Şubat'ta Eyalet Günü kutlaması yapılır. Şehrin birçok yerinde havai fişek gösterileri, sergiler, yürüyüşler ve kültürel gösterilerle kutlanan bu gün resmi tatil ilan edilmiştir.

Her yıl şubat ayında Çin Yeni Yılı kutlanır. 15 gün süren kutlamalarda aile ziyaretleri yapılır, hediyeler alınır ve yemekler hazırlanır. Caddelerdeyse renkli ejderha ve aslan kuklalarından oluşan geçit törenleri düzenlenir, havai fişek gösterileri yapılır, davul ve ziller çalınır, dans edilir.  Buda'nın doğumu, aydınlanması ve ölümü mayıs aylarında farklı etkinliklerle kutlanır. Kafesteki kuşların serbest bırakılması gibi etkinliklerin yer aldığı gün Wesak Day Festivali olarak anılır. 

Formula 1'in Güneydoğu Asya'daki en büyük etkinliği de Malezya'da yapılmaktadır. Malezya Grand Prix her yıl mart sonu-nisan başında Selangor Sepang Uluslararası Alanı'nda yapılır. Her yıl temmuz-ağustos aylarında düzenlenen Yağmur Ormanları Dünya Müzik Festivali üç gün sürer. Sarawak Kültür Köyü'nde gerçekleşen etkinlikte yerli ve yabancı çok sayıda sanatçı yer alır. Çağdaş Sanatlar ve Turizm Festivali de bir diğer kültür etkinliğidir. Malezya'nın çağdaş sanat eserleri, kültürel ve etnik özellikleriyle festival boyunca sergiler, seminerler, söyleşiler düzenlenir. Ülkede her yıl temmuz ayında Mega Alışveriş Karnavalı düzenlenir. Bu karnavalda elektronik eşyalar, el sanatları ürünleri, kıyafetler gibi çok sayıda sektörde büyük indirimler düzenlenir.

Zengin bir yemek kültürüne sahip olan Malezya'da her yıl ekim ayında Uluslararası Gurme Festivali düzenlenir. Festival süresince ünlü şefler, ülkenin başkenti Kuala Lumpur'daki restoranlarda ve özel alanlarda yarışır. Malezya'nın en ilginç festivallerinden biri Hindu bayramı Deepavali'dir. Işık Festivali olarak da anılan etkinlikte tüm sokak ve evlerde kandiller, mumlar yakılır. İş adamları için yeni mali yılın başlangıcı kabul edilen festivalde aileler yeni kıyafetler giyer ve geleneksel yağ banyoları yapılır.