Vietnam Mutfağı

Mekong-Delta-min.jpg

Vietnam kültürünün en önemli öğesi olan yemek, Fransız sömürgesinin büyük izlerini taşımaktadır. Mutfak kültürü ise bölgeden bölgeye değişkenlik göstermektedir.

Vietnammutfağı beş ana elementin birleşiminden oluşmaktadır; baharatlı ( metal), ekşi (ahşap), acı (alev), tuzlu (su) ve tatlı (toprak).

Balık sosu, karides ezmesi, soya sosu, pirin, meyve, sebze, limon otu, zencefil, nane, Vietnamnanesi, kişkiş, Saijontarçını, biber ve fesleğen yaprakları yemeklerin ana damarlarıdır.

Erişte, yılan balığı, salyangoz, yengeç kızarması, yengeç çorbası, pirinç pilavı, soya fasülyesi ve karides en yaygın yemeklerdir.

Ulusal yemek olan ve fu diye okunan pho; taze otlar ve tavuk veya et ile yapılan bir çorbadır ve her yerde bulunabilmektedir.

Vejetaryen yemek Budizim etkisinden dolayı her yerde vardır.

Günlük yapılan bir bira olan "biahoi" kesinlikle denenmesi gereken tatlardan bir tanesidir. Vietnam'ın en popüler ve yerel bira markaları ise güney için SaigonDo, kuzey için ise BiaHonai'dir.

Vietnam'ın taze meyveler eşliğinde, küçük porselen bardaklarda servis edilen alkollü içkisi "ruoude" denenmesi gerekenler arasındadır.

Üzüm ile yapılan ancak kokonat tadı veren kokonat şarabı olukça güzeldir.

Ülkenin en popüler içeceği ise kokonat suyudur. Seker kamışı suyu ve Sinhto (ezilmiş buzlar, tatlı süt, kokonat sütü ve taze meyveler ile yapılan bir tür meyve suyu) her yerde satılmaktadır.

Çeşme suyu içmek kesinlikle önerilmemektedir.