Bulgaristan’ın Festivalleri

Ocak ayının son haftası Pagan zamanlarından süregelmiş gelenekleri yaşatmak adına düzenlenen Uluslararası Masquearade Games Festivali’nde ilginç maskeler takılır ve geleneksel kıyafetler giyilir. Festival her yıl renkli manzaralara sahne olmaktadır.

1997 yılından beri düzenlenen dünyaca ünlü birçok yönetmene ve filmlerine kapılarını açan Güneydoğu Avrupa’nın prestijli film festivallerinden biri olan Sofya Uluslararası Film Festivali mart ayında gerçekleştirilmektedir.

el yapımı “kuker” maskeler ve üzerlerindeki çanlarla gösterilerini sunan grupların katıldığı Kukerlandia Festivali’nde katılımcılar, Trak savaşçılarını temsilen giydikleri kıyafet ve çıkardıkları seslerle ilgi çekerler. Göstericiler, kemerlerine bağladıkları bakır ve bronz zillerin çıkardığı yüksek seslerle kötülük ve hastalıkları kovacaklarına inanırlar. Kukerlandia şubat ayında gerçekleştirilir.

Bunların dışında ise nisanda Sofya Jazz Festivali, mayısta Bulgaristan Salsa Festivali, haziranda Varna Yaz Festivali, temmuzda Varna Uluslararası Müzik Festivali, Plovdiv Uluslararası Folklor Festivali Bulgaristan’ın ilgi çeken festivalleridir.