Barselona Gezilecek Yerler

Müzeleri, tarihi dokusu, farklı kültürü ve Gaudi'nin şehre kattığı benzersiz eserlerle Barselona, görülmesi gereken bir çok noktaya ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan şehirde, dünyada eşi benzeri olmayan yapıları görmeniz mümkündür.

1

Sagrada Familia

Sagrada Familia, Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan İspanya Krallığı’nın İber Yarımadası’nın kuzeydoğusunda bulunan özerk bölgesi Katalonya’da yer alan İspanya’nın ikinci büyük kenti Barselona’da bulunmaktadır. Sagrada Familia’ya şehir içi ulaşım imkânları toplu taşıma vasıtaları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Metrolar ve belediye otobüslerinin güzergâhlarında şehrin simge yapısı Sagrada Familia da yer almaktadır. Sagrada Familia her gün ziyarete açıktır.

Devamını Oku

Park Güell

Yine bir Antoni Gaudi eseri olan Park Güell, Carmel Tepesi’nde yer almaktadır. 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilen park, sadece kendisini görmek için değil; aynı zamanda şehrin muhteşem manzarasını keyifle seyretmek için de gidilmesi gereken noktalardan biridir.

Adeta masallar diyarını anımsatan Park Güell, yapıları, dolambaçlı yolları, mozaik desenli merdivenleri, doğadan esinlenen figürleri ve capcanlı renkleriyle büyüleyici bir yerdir. 1900’lerin başında Barselona’nın zenginlerinden sanayici Eusebi Güell, şehrin tepesinde Katalan modernizmini ve ihtişamını gösterecek 60 konutluk bir site yapmasını istemiş. Ancak Gaudi’nin sıradışı titizliğinden olsa gerek bu projede yarım kalmış ve bambaşka bir şeye evrilmiş. Böylelikle 1922 yılında bu eşine az rastlanır parka kavuşmuş Barselonalılar ve tabii dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler…

Devamını Oku

Picasso Müzesi

Barselona’nın gotik bölgesi olan La Ribera semtinde yer alan Picasso Müzesi, İspanyol sanatçının en çok eserini barındıran iki müzeden biridir. Orijinal adı Museu Picasso olan müze, İspanyol Kübist ressam Pablo Picasso hayattayken adına açılan ilk müze olma özelliğini taşımaktadır. Picasso, kendi adını taşıyan müzenin açılışına bizzat katılmıştır.

Devamını Oku

Montjuic Tepesi

Barselona’nın panoramik manzarasını seyretmek için gidilecek yerlerden biri Montjuic Tepesi’dir. Tepede görülecek pek çok yer vardır. Bunlar; Joan Miro Müzesi, gözlem platformları, Botanik Bahçesi, Tropik Bahçe, Montjuic Mezarlığı, Montjuic Kalesi, Olimpiyat Alanı, Mossen Cinto Verdaguer Parkı, Laribal Bahçesi, Joan Maragal Bahçesi & Albeniz Sarayı Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi ile Kale ve Askeri Müze’dir.

Devamını Oku

Joan Miro Müzesi

Orijinal adı Fundacio Joan Miro olan müze, adından da anlaşılacağı gibi ünlü İspanyol sanatçı Joan Miro’nun (1893-1983) eserlerine ev sahipliği yapıyor. Montjuic Tepesi’nde yer alan ve Barselona’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Fundacio Joan Miro, 1975 yılında kuruldu.
Tıpkı Miro’nun eserleri gibi müzenin içinde bulunduğu bina da geometrik şekli, beyaz alanları, modernitesi ilse dikkat çeker. Tasarımı Josep Lluis Sert’e aittir. Sanatçının resim, heykel, çizim ve bilimsel çalışmalarına yer verilen müzede 240 resim, 175 heykel ve yaklaşık 8.000 adet çizim yer almaktadır. 
Müzede görülebilecek önemli eserler arasında “Tapis de la Fundacio” (1979), “L’estel Matinal” (1940), “Pages Catala al Cla de Lluna” (1968), “Home i Dona Devant un Munt d’Excrement” (1935), “Serie Barcelona” (1944) ve Font de Mercuri (1937) sayılabilir.

Casa Mila

Ünlü mimar Antoni Gaudi’nin diğer bir önemli eseri olan Casa Mila, Barselona’da Sagrada Familia’dan sonra en çok ziyaret edilen yerdir. ‘La Pedrera’ olarak da bilinen Casa Mila, dönemin önemli iş adamlarından Pera Mila için tasarlanmıştır. Taş Ocağı anlamına gelen La Pedrera adıyla da anılmasının sebebi esere beyaz rengini de veren doğal taşlardan kaynaklanmaktadır.

Devamını Oku

Nou Camp Stadyumu

Futbolla çok ilgisi olmayanların bile adını duyduğu İspanya’nın en ünlü ve önemli takımlarından FC Barcelona’nın resmî stadı Camp Nou, Barselona’da en çok ilgi gören turistik yerlerden biridir. Bu kadar ilgi olmasından dolayı turistler için stada ücretli turlar düzenlenmektedir.

Devamını Oku

Casa Battlo

Halk arasında ‘Kemikli Ev’ olarak da anılan Casa Battlo da ünlü modernist mimar Antoni Gaudi’nin eseridir. Aslında Gaudi’nin Barselona’ya nasıl da imza attığını şehri gezerken attığınız her adımda hissediyorsunuz. Gaudi’nin eserleriyle Barselona eski bir Avrupa kentinden sürreal, modernist bir havaya sahip masalsı bir şehre dönüşmüş. Casa Battlo’ya Kemikli Ev denmesinin nedeni balkonlarda korkuluk olarak kullanılan ince sütunların kemiği çağrıştırması…

Devamını Oku

La Rambla

Barselona’nın 24 saat uyumayan caddesi La Rambla, geniş yapısı, Eski Liman’a doğru giden 1.2 km’lik uzunluğu ve yol boyunca dizili olan çınar ağaçları ile yürüyüş yapmak için elverişli bir yerdir. Caddenin sağında ve solunda yer alan mağazalar ve kafeler, keyifli bir gün geçirmenizi sağlar. Aynı zamanda caddenin ortasındaki geniş kaldırımlarda hediyelik eşya satan büfeler, çiçekçiler, gazeteciler, el işi tezgahları, tapas barları ve kafeler yer almaktadır.

Devamını Oku

Katalonya Ulusal Sanat Müzesi

Barselona’nın en ihtişamlı müzelerinden biridir Katalonya Ulusal Sanat Müzesi. 1929 yılında inşa edilen bu yapı klasik İtalyan mimarisinden izler taşıyor. Orijinal adı ‘Museu Nacional d’Art de Catalunya’dır. Kısaca ‘MNAC’olarak da anılmaktadır. Montjuic Tepesi’nin çevresinde yer alan müze, şehre hakim bir konumdadır. Ünlü Katalan sanatçı Jose Puigi Cadafalch tarafından neoklasik ve neobarok tarzlarında tasarlanmıştır. Müze, Gotik ve Romanesk olmak üzere başlıca iki akıma dair eserlerin koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Devamını Oku

Marcet de La Boqueria

La Rambla Caddesi üzerinde yer alan Marcet de La Boqueria büyük bir pazardır. Aslında bölgede yaşayan insanların sebze ve meyve ihtiyaçlarını karşıladığı yer olan pazar, zamanla turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Dünyada ünlü olan bu pazarın tarihi bazı kaynaklara göre 1217 yılına dayanmaktadır. 1300’lü yıllarda mezbaha olarak kullanılan Pazar ancak 1835 yılında şimdiki haline yakın görünümüne kavuşmuştur.

Devamını Oku

Santa Maria del Mar Bazilikası

Antoni Gaudi’nin La Sagrada Familia’sının aksine daha sade bir kilise olan Santa Maria del Mar Bazilikası mutlaka Barselona seyahatinizde görmeniz gereken yerlerdendir. 14. yüzyılda mimar Berenguer de Montagut tarafından tasarlanmıştır. Yapımında yerel halkın da yardım ettiği söylenmektedir. Bazilikanın inşası 55 yılda tamamlanmıştır. İç kısmındaki kimi kabartmalarda kilisenin yapımında çalışan işçilere yer verilmiş, böylece bir anlamda bu özel yapıya katkıları ölümsüzleştirilmiştir.

Devamını Oku

Barri Gothic

Barselona şehrinin tarihsel açıdan en önemli bölgesi olan Barri Gothic, MÖ 1. yüzyılda Romalılar tarafından Barcino adıyla kurulmuştur. 14. ve 15. yüzyıllarda gelişmeye devam eden bölge, Ortaçağ döneminin gotik mimarisinin de etkisiyle eskiden Barselona’nın merkezi yeridir. Barri Gotic, tahmin edileceği gibi Gotik Semt anlamına gelir.

14. ve 15. Yüzyıllarda Barselona şehrine kazandırılan Gotik mimarideki eserlerin en güzelleri bu bölgede yer almaktadır. Birer labirenti andıran, parka taşlı sokaklarında gezerken gerek etraftaki yapıları incelemekten gerekse birbirinden hoş cafe-bar ya da restoranlarda vakit geçirmekten keyif alacağınız Baarri Gotic, La Rambla Caddesi, Katulunya Meydanı, La Ribera Caddesi gibi diğer cazibe merkezlerine yakın olması açısından da önemlidir.

Devamını Oku

Barselona Katedrali

Uzun ve sivri kuleleriyle dikkat çeken Barselona Katedrali, şehrin önemli dini yapılarından birisidir. Asıl adı Kutsal Haç ve Aziz Eulalia anlamına gelen Catedral de La Santa Creu i Santa Eulalia’dır. 1298’de Aragon Kralı II. Jaume’nin isteği üzerine yapılmaya başlanan katedral, 20. yüzyılda tamamlanmıştır.

Devamını Oku

Poble Espanyol

Ünlü bir açık hava müzesi olan Poble Espanyol (İspanyol Köyü), Montjuic Tepesi’nde yer almaktadır. Burası İspanya’nın farklı bölgelerindeki en iyi mimariye sahip binaların bir araya getirilmesiyle oluşan bir açık hava müzesidir. 1929’da uluslararası bir fuar için oluşturulan Poble Espanyol, diğer bir deyişle İspanyol Köyü İspanya’nın farklı bölgelerdeki kültürünü yaşatan bir yerdir.

Dört sanatçının ortak eseri olan köyü yaratmak için İspanya’daki 1600 köye gidilmiş ve 3000 bina incelenmiştir. Fuar için oluşturulan köy kısa bir süre için ziyaret edilebilecekken, fazla ilgi gördüğünden dolayı halka açık bir yer haline gelmiştir. Zamanla Barselona’nın en çok turist çeken yerlerinden biri olmuştur. 1989 yılında tekrar bir yenilemeden geçen köyde İspanya’ya dair en ünlü binaların yanı sıra kafe ve restoranlarda da güzel vakit geçirebilirler.

Devamını Oku

Magic Fountain of Montjuic

Montjuic Tepesi’ndeki Katalonya Ulusal Sanat Müzesi’nin hemen önünde bulunan Magic Fountain of Montjuic, diğer bir deyişle Montjuic’in Sihirli Çeşmesi’nde yapılan şovları Barselona gezinizde mutlaka izlemelisiniz. Adeta müzikle dans eden suların etkileyici şovunu izlerken kendinizi başka bir dünyada hissedeceksiniz.

Devamını Oku

La Barceloneta

La Barceloneta, Barselona’nın Ciutat Vella bölgesinde yer alan sahiliyle ünlü bir semttir. Restoranları, kafeleri, dar sokakları, küçük meydanları ile balıkçı semti olan La Barceloneta’nın tarihi 18. yüzyıla dayanmaktadır.Mimar ve aynı zamanda askeri mühendis olan Juan Martin del Cermeno tarafından tasarlanan semt, işçilerin ve balıkçıların yaşadığı bir yermiş. İki ve üç katlı evleriyle mütevazı bir yer olan mahalle, günümüzde ise turistlerin uğrak yerlerindendir.

Devamını Oku

Katalonya Meydanı

Barselona’nın en merkezi yeri olan Plaça de Catalunya yani Katalonya Meydanı için şehrin başlangıç noktası diyebiliriz. Bu meydan, gitmek istediğiniz her yere metro ya da otobüsle kolaylıkla ulaşmanıza imkan tanımaktadır. Gün boyunca hem yerli halkın hem de yabancı turistlerin uğrak noktası olan meydan La Rambla’dan Passeig de Gracia’ya kadar önemli caddelerin merkezi konumundadır.

Devamını Oku

Tibidabo

Tibidabo, Barselona’nın Collserola bölgesinde yer alan bir tepedir. 512 metre yükseklikte bulunan tepede lunapark, kilise ve telekomünikasyon kulesi bulunur. Tipidabo, şehrin panoramik manzarasını izleyebileceğiniz bir yerdir.

Devamını Oku

Ciutadella Parkı

Barselona’nın en güzel parklarından biri olan Parc de La Ciutadella (Ciutadella Parkı) yemyeşil bir alan üzerine kuruludur. 30 hektarlık bir alanda konumlanan park, anıtları, müzeleri, gölü ve hayvanat bahçesi ile görülmesi gereken yerler arasındadır.

Devamını Oku

Barcelona Bilim Müzesi (CosmoCaixa)

CosmoCaixa, Barselona’nın Carrer d’Isaac Newton caddesinde yer alan bir bilim müzesidir. Modernist tarzda bir yapıya sahip olan müze 1904-1909 yıllarında Josep Domenech i Estapa tarafından tasarlanmıştır. Binanın ilk tasarlanma amacı hayli ilginç, körler için sığınma evi olarak tasarlanan yapı daha sonra bilim müzesine dönüştürülmüştür.

Devamını Oku

Labirent Parkı

Barselona’nın kuzeyinde yer alan Parc del Laberint d’Horta (Labirent Parkı) peyzajıyla görenleri adeta büyülemektedir. Yeşillikler arasında kaybolmak, mitolojik kahramanların heykellerinden yolunuzu bulmak, şelalenin sesini dinleyip, göl sularına dalıp gitmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Devamını Oku