Madrid İçi Ulaşım

madrid-overview-sunsetovermadrid-xlarge.jpg

Madrid'e çeşitli yollar ve üç adet toplu ulaşım şekli ve bir havaalanı sunulmaktadır. Büyükşehir bölgesinin diğer bölgeleriyle, İspanya'nın geri kalan kısmı ve Avrupa'nın diğer bölgeleriyle etkili bağlantılar sağlayan, birçok önemli karayolu, demiryolu ve hava yolu bağlantıları başkentte bir araya gelir.

Madrid’de, yüksek kapasiteli bir yol ağı bulunmaktadır. Madrid İspanya'nın en önemli yollarının merkezidir. Madrid bölgesindeki yol şebekesi, dokuz radyal otoklav içermektedir. Bu nedenle kalabalık yollar görmeye hazırlıklı olabilirsiniz. 2016'da Madrid'in önümüzdeki on yılda dizel motorlu araçların ve kamyonların kullanımını durduracağı açıklandı.

Madrid metrosuna gelindiğinde, birincisi 294 kilometrede Avrupa'nın en uzun ikinci metro sistemi olan metro ağıdır. Bir diğeri ise, Madrid'de uzun mesafelerde kullanılan Cercanías yerel demiryolları, metrodan daha hızlıdır ve şehrin merkezinde daha az durur. Bu sistem, 382 kilometreden ve dokuz hattan oluşan metro birkaç bağlantıya sahiptir. Madrid, metroyla ve Cercanias ile birkaç bağlantıya sahip dört adet hafif metro hattına sahiptir.

Günde 24 saat çalışan Empresa Municipal de Transportes adlı belediye tarafından işletilen yoğun bir otobüs güzergâhı ağı vardır ve gece "N hatları" adı verilen özel hatlar vardır. Şehrin içinde kırmızı ve mavi otobüsler (200'den fazla otobüs hattı ile), şehir merkezinin dışındaki mahallelerle (459 banliyölü otobüs hattıyla) rota olan yeşil renkteki otobüsler ve sarı renkteki Havaalanı Ekspres otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca farklı şehirlerden Madrid’e katılmak isterseniz yüksek hızlı trenlerle kolayca merkeze gelebilirsiniz.

Büyükşehir bölgesindeki tüm yolculukların neredeyse yarısı toplu taşımacılıkta yapılır, bu da çoğu Avrupa kentine kıyasla çok yüksek bir oran demektir. Ancak yine de taksi kullanmak isterseniz, Madrid'in tüm şehri içerisinde 15.723 taksi vardır.

Yürüyüş de elbette gezinizin bir parçası olabilir, ancak birbirinden uzak noktalarda gezilip görülecek yerler için toplu ulaşımı tercih etmenizi tavsiye ederiz.