Google+

Arama formu

Odessa Gezilecek Yerler

Odessa Gezilecek Yerler

Odessa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Dvorik na Bolshom Fontane, Room in Apartment on Panteleimonivs'ka Street, Комната-ЛЮКС,-Семейный отдых güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Arcadia Palace, Holiday Home Sauvignon, Loft in Arcadia. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartament Preobragenskay, City Garden Apartments, Guest House in Odessa gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz 3d Hostel, Dallas, Dream Hostel Odessa tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Odessa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Etkileyici liman şehri, özellikle yaz aylarında binlerce turisti kendisine çekmektedir. Gerek kendine özgü mimarisiyle pek çok kartpostal pozu yakalayabileceğiniz sokağıyla, gerekse tarihi ve birbirinden ilginç koleksiyonlarıyla görücüye çıkmayı bekleyen müzeleriyle sizi kendisine bağlayacaktır.

Odessa Gezilecek Yerler

Odessa’nın şehirdeki gezip görülecek başlıca merkezleri arasında Vorontsov Sarayı, Odessa Nümismatik Müzesi, Potemkin Merdivenleri, İlginç Bilim Müzesi, Odessa Batı ve Doğu Sanatları Müzesi, Transfigürasyon Katedrali, Portakal Anıtı, Odessa Opera ve Bale Binası, Osedda Arkeoloji Müzesi ve Vorontsov Deniz Feneri bulunmaktadır.


Odessa Turları

Vorontsov Sarayı

Vorontsov Sarayı

Vorontsov Sarayı veya Alupka Sarayı, Kırım Dağları'nın eteklerinde, Alupka kasabası yakınlarında yer alan tarihi bir saraydır. Vorontsov Sarayı, Kırım'ın en eski ve en büyük saraylarından biridir ve güney sahillerindeki en popüler turistik yerlerden biridir.

Saray 1828-1848 yılları arasında Rus Prens Mikhail Semyonovich Vorontsov için yazlık ikametgâhı olarak 9 milyon gümüş ruble ücrete tabi olarak inşa edildi. İngiliz mimar Edward Blore ve yardımcısı William Hunt'ın İngiliz Rönesans canlanma stilini gevşek bir biçimde yorumladı. Yapı, çeşitli mimari tarzlardan oluşur ancak bütünsel olarak hiçbirine sadık değildir. Bu stiller arasında İskoç Baronial, Mugal mimarisi ve Gotik Revival mimarisi öğeleri bulunur. Blore, Birleşik Krallık'ta pek çok bina tasarlamıştı ve daha sonra Londra'daki Buckingham Sarayı tasarımını tamlamasıyla çokça tanınmıştı.

Vorontsov Sarayı'nın önemli bir özelliği, Alman peyzaj bahçecisi Carolus Keebach tarafından düzenlenen 40 hektar yeşillik ve bitişik park topluluğudur. Bugün, Vorontsov Sarayı, komşu Massandra'daki Massandra Sarayı da dahil olmak üzere ulusal bir tarihi eser olan Alupka Sarayı-Park Kompleksi’nin bir parçasıdır.

Odessa Nümismatik Müzesi

Odessa Nümismatik Müzesi

Odessa Nümismatik Müzesi, Ukrayna'daki bir para müzesidir. Müze, Kuzey Karadeniz Bölgesi ve Rus-Ukrayna'dan antik kalıntıları korur ve sergiler.

Müze, Odessa'nın merkezinde yer almaktadır: 33 Hretska Caddesi üzerindedir. (Ukraynaca: вулиця Грецька, 33) Eski ve ortaçağ sikkeleri, eski ve modern Ukraynalı banknotlar, Kuzey Karadeniz Bölgesi’nin antik çanak çömleği ve bu türden güzel sanatlar eserleri burada sergilenmektedir. Müzenin madeni para galerisi, modern para ve Ukrayna parasal göstergelerinin sergilenmesiyle büyük ilgi toplamaktadır.

Son 10 yılda müze, tarihi kalıntıların ve Ukrayna halkının kültürel mirasının büyütülmesi, korunması ve incelenmesi üzerine yoğunlaşmıştır. Bu da Ukrayna Parlamentosu, hükümet, Ukrayna Ulusal Bankası ve Odessa bölgesinin yetkilileri ile Odessa şehrine çok sayıda ödül getirdi. Müze, dünyanın 100 ülkesinde bilimsel, tarihi ve kültürel organizasyonlar ile temas kurmayı sürdürmektedir.

Potemkin Merdivenleri

Potemkin Merdivenleri

Potemkin Merdivenleri, Odessa’da bulunan dev bir merdivendir. Merdivenler, denize doğru şehre resmi bir giriş olarak kabul ediliyor ve Odessa'nın en bilinen simgesi. Merdivenlerin adı başlangıçta Bulvar basamakları, Dev Merdiven veya Richelieu Basamakları olarak biliniyordu. En üst basamak 12,5 metre genişliğindedir ve en düşük basamak 21,7 metre genişliğindedir. Merdiven 142 metreye kadar uzanır, ancak daha uzun boylu bir illüzyon verir. Merdivenler çok net bir şekilde optik bir yanılsama yaratacak şekilde inşa edildi.

Yüksek bir bozkır platosunda yer alan Odessa, altındaki limana doğrudan erişime ihtiyaç duydu. Merdivenler inşa edilmeden önce, limana tek erişim olanağı sarma yolları ve ham ahşap merdivenlerdi.

Orijinal 200 merdiven, 1825 yılında İtalyan mimar Francesco Boffo ve St. Petersburglu mimar Avraam I. Melnikov ve Pot'e tarafından tasarlandı. Merdiven 800.000 ruble'ye mal oluyordu. Zaman içerisindeki değişimler, hava koşulları ve eski merdivenlerin yıkılmasıyla Potemkin Merdivenleri son görünümüne kavuştu.

İlginç Bilim Müzesi

İlginç Bilim Müzesi

İlginç Bilim Müzesi, klasik müze algısını değiştirecek olan bir müzedir. Çünkü müzenin sergilenmesi, etkileşimli ve her ziyaretçinin her şeye dokunabilmesini ve kendi elleriyle bilimsel deneyler yapmasını sağlamak için tasarlanmıştır. İlginç Bilim Müzesi, hem yetişkinleri hem de çocukları büyüler ve okul müfredatından ayrı olarak yaşatarak öğrettiği birçok şey sizin için yeni bir deneyim olacaktır. Bilim ve eğlenceyle uyumlu, fizik ve diğer doğal bilimlerini farklı bir şekilde sunularak sıkıcı olmaktan sıyrılır. Hafta sonları ya da hafta içi günlerinizden birini buraya uğrayarak değerlendirebilirsiniz. Dilerseniz, çocuklarınız içeride eğlenip öğrenirken siz de dışarıdaki kafede vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda burada, belli zamanlarda sergiler, semineler ve bilimsel oturumlar da düzenlenmektedir.

Odessa Batı ve Doğu Sanatları Müzesi

Odessa Batı ve Doğu Sanatları Müzesi

1923 yılında kurulan müze, 1856 ve 1858 yılları arasında mimar L.Otton tarafından tasarlanan bir sarayda barındırılmaktadır. Müzenin koleksiyonu, Güzel Sanatlar Şehir Müzesi ve Odessa Üniversitesi'nden eserlerle zenginleştirilen daha önceleri özel koleksiyonlardan oluşturuldu.

Müze, sergilenenlerin haricinde Caravaggio, Gerard David, Jan van Scorel, Rubens, Abraham Bloemaert, Frans Hals ve diğerlerinin de aralarında bulunduğu geniş bir koleksiyona sahiptir. Depo odalarında, İrina Linnik tarafından ressam Frans Hals'ın iki röntgenci çalışması keşfedince büyük gelişmeler yaşandı. Kayıp tablolar olarak kayda geçen Evangelistler Luke ve Matthew'un Hals'in tabloları buradan çıkarıldı. Bu ikisi bir zamanlar, 18. yüzyılda açık artırma belgelerinde anlatılan dörtlüğün bir parçasıydı. Tarihlerini 17. yüzyıla kadar geriye götürmüş ve eseri 1959'da yayınlandıktan sonra John ve Mark'ın diğer ikisi de bu sayede yeniden keşfedilmiştir.

Transfigürasyon Katedrali

Transfigürasyon Katedrali

Odessa'daki Transfigürasyon Katedrali, Ukrayna'nın Odessa kentindeki Ortodoks Katedrali olup, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne aittir ve Moskova Patrikhanesi’ne bağlıdır.

Odessa şehrinde ilk ve en önemli kilise olan katedral, 1794'te Gavril Bănulescu-Bodoni tarafından kuruldu. İnşaat, programın birkaç yıl gerisinde kaldı ve Yeni Rusya'nın yeni valisi olan Armand-Emmanuel de Vignerot du Plessis, Duc de Richelieu, yapıyı tamamlamak için İtalyan mimar Francesco Frappoli'yi istihdam etti.

Katedral, 1808'de Yeni Rusya'nın ana kilisesi olmuş ve 19. yüzyılda sürekli genişletilmiştir. Çan kulesi, 1825-1837 yılları arasında inşa edildi ve yemekhane, birkaç yıl sonra ana kiliseye bağlandı. İç mekan polikrom mermer kaplıydı ve simgeler de mermerden yapılmıştı.

Orijinal yapı 1936'da Sovyetler tarafından yıkıldı. 1999'dan itibaren yeniden inşa edildi. Yeni katedral 2003'de kutsandı. Vorontsov'un ve eşinin kalıntıları daha sonra katedralde yeniden taçlandırıldı. Katedralin çanları, 99 ezgi çalabilen elektronik bir cihazla kontrol edilir.

Portakal Anıtı

Portakal Anıtı

Zhvanetskii Bulvarı’nın başında, şehri kurtaran portakal için bir anıt vardır. İlginç gibi dursa da, bu portakalın mantıklı ve tarihsel bir öyküsü vardır. XVIII. yüzyılın sonunda kentin gelişmesinin limanın inşasının tamamlanmasına bağlı olduğunu tarihten biliyoruz. Fakat İmparator Paul, finansmanını kesti. Binayı yapan insanlar da geri gönderilmek zorunda kalınca, Petersburg'taki Kral'a tropik meyveler gönderildi. Kışın sonunda Kralın mahkemesine geldiler, bu jestin üzerine Kral limanın tamamlanması için para verdi ve Odessa kurtarıldı.

Portakalın içinde İmparator I. Paul tarafından bir figür var. Heykel kompozisyonu turuncuya tutturulmuş üç at içerir. Turuncu üzerinde Odessa'nın en ünlü binaları olan Opera Binası, Spaso- Preobrazhenskii Katedrali ve Vorontsov Sarayı kolonesi yer almaktadır.

Odessa Opera ve Bale Binası

Odessa Opera ve Bale Binası

Odessa Opera ve Bale Ulusal Akademik Tiyatro Binası, şehrin simgelerinden biridir. Odessa’daki bu bina, Ukrayna'nın en eski tiyatrosudur. Odessa'daki en ünlü yapılar sorulduğunda Potemkin Merdivenleri’nden önce akla ilk burası gelir.

İlk opera binası 1810'da açıldı ve 1873'te yangınla yok edildi. Modern bina, Fellner & Helmer tarafından neo-barok stiliyle inşa edildi ve 1887'de açıldı. Lüks izleyici salonunun mimarisi geç Fransız rokoko tarzıyla inşa edildi. At nalı tasarımı salonun benzersiz akustiğini ve sahneden koridorun herhangi bir yerine bile fısıltı gibi düşük ses tonunun iletilmesini sağlar.

Binanın cephesi İtalyan barok tarzında dekore edilmiştir. Binada Mikhail Glinka'nın, Nikolai Gogol'un, Alexandr Griboyedov'un ve Alexander Pushkin'in büstleri görülüyor. Büyük salon, XVI. Louis tarzından sonra modellenmiş ve yaldızlı sıva figürleri ve desenleri ile zengin bir şekilde dekore edilmiştir. Mimarlar yangın durumunda yaşanacak olası bir trajediyi önlemek için fuayede yirmi dört çıkış sağladılar. Tiyatronun yanında taze çiçekler ve çalılar bulunan bir çim alan bulunur.

Odessa Arkeoloji Müzesi

Odessa Arkeoloji Müzesi

Odessa Arkeoloji Müzesi, Ukrayna'nın en eski arkeoloji müzelerinden biridir. 1825 yılında kurulan müzenin mevcut binası 1883 yılında tamamlandı.

Odessa Arkeoloji Müzesi, 1997 yılından bu yana yalnızca bir müze olarak değil aynı zamanda Kuzey Karadeniz bölgesinde ilkel toplumun arkeolojisine ve Orta Çağ tarihinin arkeolojisine yönelik bilimsel araştırma enstitüsü olarak işlev görmüştür. Müze sergiler, restorasyonlar ve yayın faaliyetleri yürütür.

Müzelerin 160.000'den fazla koleksiyonu vardır. Kuzey Karadeniz arkeolojik buluntuları, Eski Mısır lahitlerinin Ukrayna'daki en büyük koleksiyonu, hiyeroglif taş plakalar ve papirüs parçaları, Eski Yunan ve Eski Roma sergileri bunlardan başlıcalarıdır. Müze ayrıca madalyon koleksiyonu ile ünlüdür. Antik Yunan, Antik Roma, Bizans İmparatorluğu, Antik Kiev Rus ve Rus İmparatorluğu'nun Romanovlar Hanedanlığı sikkelerinden oluşan müze hazinesinde 50.000'den fazla para vardır.

Vorontsov Deniz Feneri

Vorontsov Deniz Feneri

Vorontsov Deniz Feneri, Ukrayna'nın Odessa kentindeki Karadeniz’e açılan limanında 27,2 metre yüksekliğinde ünlü, kırmızı-beyaz bir dönüm noktasıdır. Adını, Odessa bölgesinin genel valisi General Prens Mikhail Semyonovich Vorontsov'un soyadından almıştır.

Deniz feneri demir hortum ve kurşun contalarla inşa edilmiştir. Yaklaşık 12 deniz mili kadar uzakta görülebilen bir milyon-watt sinyal lambası vardır. Odessa için üç çizgi, O harfi, Morse Kodu sinyalini iletir. Ayrıca şiddetli fırtınalar veya sis sırasında görüşe sahiptir.

Deniz feneri, limanı güney kıyı şeridinden koruyan uzun bir taş koridor ve iskeleyle limanın kıyı şeridine bağlanmıştır. Liman, suyun üzerinde yükselen kayalara oyulmuş büyük beton sızdırmazlıklar ve surlarla korunmaktadır.

Mevcut deniz feneri aynı yerde yapılan üçüncü fenerdir. İlki 1862 yılında yapılmış ve ahşaptan yapıldığı için zarar görmüştür. Sonraki deniz feneri İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler tarafından patlatıldığı için bugünkü haliyle savaştan sonra yeniden inşa edilmiştir.