Primorsky Bulvarı

Odessa’nın uzun caddeleri, ferah bulvar ve meydanları meşhurdur. Bunlar arasında öne çıkanlardan bir tanesi de Primorsky Bulvarı’dır. Tam bir açıkhava müzesi özelliği taşıyan bulvar mimarisiyle görsel şölen yaratan Eski Borsa Binası ile başlayan Primorsky Bulvarı boyunca harika manzaralara tanıklık edebilirsiniz.

Tıpkı Deribasovskaya Bulvarı gibi burası da Odessa’nın kalbi olarak tanımlanan yerlerinden bir tanesidir. Odessa gezilecek yerleri burayı gezmeden tam anlamıyla gezip görmüş saymanız mümkün değildir.

Şehrin mimari anlamda en güzel binalarının çevresinde yer aldığı Primorsky Bulvarı boyunca kestane, çınar ve ıhlamur ağaçlarının mis kokuları eşliğinde gezinebilirsiniz. Bu keyifli gezinti maalesef çok da uzun sürmüyor çünkü bu meşhur bulvar yalnızca yarım kilometre uzunluğunda. Yine de boydan boya gezmek hem doğal hem de mimari yapıları görmek ve eşsiz fotoğraflar çekmek için en güzel deneyimlerden bir tanesi oluyor. Primorsky Bulvarı’nda dolaşırken yakın çevrede göreceğiniz diğer eser ve yapılar ise şu şekilde: Catherine II Anıtı, İstanbul Parkı, Yunan Parkı, Belvedere Kolonları, Vorontsov Sarayı, Kaçakçılık Müzesi, Odessa Arkeoloji Müzesi olarak sıralanıyor…

Bulvarda yaptığınız gezinti ile şehrin ilk başkanı olan Duke de Richelieu Anıtı sizi karşılıyor. Ardından gezinizi Potemkin Merdivenleri’ne doğru sürdürebiliyorsunuz. Araç trafiğine kapalı olması buraya daha da güzellik katan özelliklerinden bir tanesi. Burada yarım saat – 1 saat arası yürüyüş yapabilir veya parkta kısa soluklanma molaları verebilirsiniz.

Adres: Primorsky Blvd, Odessa

Yol Tarifi: 155 numaralı otobüslerile Morvokzal durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Teatralnaya Square, Odessa National Academic Opera and Ballet Theater, Duc de Richelieu Heykeli