Batı ve Doğu Sanatları Müzesi

1923 yılında kurulan Doğu ve Batı Sanatları Müzesi, 1856 ve 1858 yılları arasında mimar L.Otton tarafından tasarlanan bir sarayda barındırılmaktadır. Müzenin koleksiyonu, Güzel Sanatlar Şehir Müzesi ve Odessa Üniversitesi'nden eserlerle zenginleştirilen daha önceleri özel koleksiyonlardan oluşturuldu.

Odessa, Ukrayna'nın kültür sanat başkenti sayılıyor. Bunda şehirde 10'a yakın üniversite bulunmasının yanında ilginç ve zengin koleksiyonlara sahip müzelerinin de payı büyük. Bu müzeler arasında gelen Doğu ve Batı Sanatları Müzesi, dünyanın farklı bölgelerinden sanatçılara ait 2 binden fazla eseri bünyesinde bulunduruyor. Sanat tarihi alanında Ukrayna'nın en iyi müzesi olarak kabul gören müzede resim ve heykel sanatının yanında figürler, akeserular gibi objeler de mevcut.  

Doğu ve batı sanat akımlarının iç içe geçtiği müzede batı sanatının birçok akımından örneklerle çok sayıda heykel ve tabloyu inceleme fırsatı bulacaksınız. Doğu sanatına yönelik koleksiyonda ise  Japon silahları, Budist figürler ve aksesuarlar bulunuyor. 

Müze, sergilenenlerin haricinde Caravaggio, Gerard David, Jan van Scorel, Rubens, Abraham Bloemaert, Frans Hals ve diğerlerinin de aralarında bulunduğu geniş bir koleksiyona sahiptir. Depo odalarında, İrina Linnik tarafından ressam Frans Hals'ın iki röntgenci çalışması keşfedince büyük gelişmeler yaşandı. Kayıp tablolar olarak kayda geçen Evangelistler Luke ve Matthew'un Hals'in tabloları buradan çıkarıldı. Bu ikisi bir zamanlar, 18. yüzyılda açık artırma belgelerinde anlatılan dörtlüğün bir parçasıydı. Tarihlerini 17. yüzyıla kadar geriye götürmüş ve eseri 1959'da yayınlandıktan sonra John ve Mark'ın diğer ikisi de bu sayede yeniden keşfedilmiştir.