Odessa Arkeoloji Müzesi

Odessa, müzeleriyle ünlü bir şehir. Eğer arkeolojiyle ilgileniyorsanız bu şehirde sizi mutlu edecek pek çok alternatif bulunuyor. Bunların başında gelen Odessa Arkeoloji Müzesi, Ukrayna'nın en eski arkeoloji müzelerinden biridir. 1825 yılında kurulan müzenin mevcut binası 1883 yılında tamamlandı.

Odessa Arkeoloji Müzesi, 1997 yılından bu yana yalnızca bir müze olarak değil aynı zamanda Kuzey Karadeniz bölgesinde ilkel toplumun arkeolojisine ve Orta Çağ tarihinin arkeolojisine yönelik bilimsel araştırma enstitüsü olarak işlev görüyor. Müzedeki koleksiyonların yelpazesi oldukça geniş. Karadeniz coğrafyasından  Mısır ve Yunan eserlerine dek zengin bir seçki sizleri bekliyor.

Odessa Arkeoloji müzesi'nin zengin ve kapsamlı koleksiyonunda öne çıkan başlıklardan biri de madalyonlar. Müzede antik Yunan ve Roma'dan başlayarak Kiev ve Rus İmparatorluğu'na pek çok uygarlıktan madalyon örneklerini incelemek mümkün. Müzenin güçlü olduğu bir diğer koleksiyonsa sikkeler. Yine antik uygarlıklardan başlayarak Kiev ve Rus İmparatorluklarına, Ramonovlar Handeanlıklarına dek pek çok sikkeyi burada görebiliyorsunuz. Müzede 50 binden fazla sikke ve para mevcut olduğu söyleniyor. 

Müzenin 160.000'den fazla koleksiyonu vardır. Kuzey Karadeniz arkeolojik buluntuları, Eski Mısır lahitlerinin Ukrayna'daki en büyük koleksiyonu, hiyeroglif taş plakalar ve papirüs parçaları, Eski Yunan ve Eski Roma sergileri bunlardan başlıcalarıdır. 

Müze süreli ve kalıcı sergilerin yanında seminerler, atölyeler ve yayın faaliyetleri ile de Odessa'nın kültürel hayatına katkı sunuyor.