Atina Şehir İçi Ulaşım

Fines-Bus-Athens-1.jpg

Atina iyi organize edilmiş ve kullanıcı dostu bir şehir içi ulaşımına sahiptir. Avrupa’nın en kalabalık dördüncü başkenti olan bu şehirde birçok ulaşım alternatifine sahipsiniz. Şehir içi otobüsler, metro, tramvay, troleybüs ve banliyö trenleri en yaygın toplu ulaşım araçlarıdır. Kentin 20 km doğusundaki Atina Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için 24 saat hizmet veren otobüsleri, metroyu ve banliyö tren hattını kullanabilirsiniz.

Çoğu klimalı olan şehir içi otobüsler ve troleybüsler Atina’ya ve çevre bölgelere hizmet veren geniş bir ağa sahiptir. Genellikle gece yarısına kadar hizmet veren otobüsler, 24 saat boyunca hizmet veren beş hatta sahiptir.

Atina metrosu yeşil, kırmızı ve mavi olmak üzere üç farklı hatta sahiptir. Yeşil hat 1869 yılında faaliyete geçmiş olup Londra’dan sonra dünyanın en eski ikinci yer altı sistemidir. Metro sistemiyle şehir merkezi, Akropolis, havalimanı, Pire Limanı, Olimpiyat Stadyumu ve daha birçok turistik noktaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Metro inşaatları sırasında bulunan arkeolojik kalıntıların sergilerini birçok istasyonda görebilirsiniz.

Şehir merkezini güney sahiline bağlayan tramvaylar da üç farklı hatta sahiptir. Birinci hat şehir merkezinden Barış ve Dostluk Stadyumu’na, ikinci hat şehir merkezinden güney banliyösüne giderken üçüncü hat ise kıyı bölgesi boyunca hizmet vermektedir. Yaz aylarında birçok Atinalı plajını, sahil kafesini ve kulüpleri ziyaret etmek için tramvayı kullanabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda kullanacağınız biletleri veya kartları büfelerden ve istasyonlardaki otomatik bilet makinelerinden satın alabilirsiniz.
*Kur fiyatları temmuz 2018 baz alınarak hesaplanmıştır.