Atina’ya Ne Zaman Gidilir?

954fb0ebf1d84fb921bfb0b6e045d57f_L.jpg

Avrupa’nın en eski şehri olan Atina tanrıların, tanrıçaların ve başarılı atletlerin hikâyelerini içerek geniş bir tarihe sahiptir. Ziyaretçilerine berrak ve turkuaz sular, temiz plajlar, canlı gece hayatı, güzel bir alışveriş deneyimi ve sayısız antik tapınaklar vaat eden kentte yılın herhangi bir döneminde yapılacak birçok aktivite bulabilirsiniz.

Nisan ayından haziran ortasına kadar bahar aylarını yaşayan Atina’da havalar ılık ve kalabalıklar daha seyrektir. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri Atina’yı ziyaret etmek için en uygun zamanlardır. Eğer şanslıysanız yağmurlu havalara yakalanmadan güzel havanın ve açık gökyüzünün tadını çıkarabilirsiniz. Mayıs ve ekim aylarında ortalama sıcaklık 20 derecedir. Bu aylar antik yerleri gezmek için idealdir. Eğer büyük kalabalıklardan hoşlanmıyorsanız Rum Ortodoks paskalyasının kutlandığı nisan ayının ilk haftasında ziyaret edebilirsiniz. Birçok mağaza ve restoranın kepenk kapattığı bu hafta boyunca sokakların sessiz güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Yaz aylarında kuru ve ılıman bir iklimin hâkim olduğu kentte sıcaklıklar genellikle yüksektir. Temmuz ayında hava sıcaklığı 38 dereceyi bulabiliyor. Atina yaz aylarında turizmin doruğunu yaşasa da ziyaret için en kötü dönemlerden biridir. Yazın kalabalığı katlanan şehirde trafik yoğunluğunun da arttığını söylemekte fayda var.

Atina’yı ziyaret etmeden önce şehirdeki önemli etkinliklerden haberdar olun. Her yıl ağustos ayında gerçekleşen dolunay döneminde Atina’nın arkeolojik sit alanları ve anıtları halka açık olarak ücretsiz hale gelir. Antik tapınaklara gidip ay ışığı altında yatarak gökyüzünü izleyebilirsiniz. Genellikle mart ayına denk gelen ve tarihi her yıl değişen Ash Monday gününden bir önceki hafta Atina’da karnaval haftasıdır. Mağazaların maskeler ve kostümlerle dolup taştığı bu dönemde düzenlenen sayısız etkinliğe her yaştan insan katılmaktadır.