Hırvatistan’ın Festivalleri

Hırvatistan’da ülkenin kültürel değerlerini ve alışkanlıklarını ortaya koyan pek çok festival düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra pek çok müzik ve kültür sanat festivaline de ev sahipliği yapan ülkede özellikle yaz ayları çok hareketli geçmektedir.

Zagreb Uluslararası Folk Festivali Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Rusya, Ukrayna gibi pek çok ülkenin de toplandığı bir festivaldir. Hırvat yerel danslarının ve müziklerinin başrolde olduğu festival şehrin içine yayılmıştır.

Her sene 14 Temmuz’da Korcula Adası’nda düzenlenen Moreska ise esinini Hırvatistan’ın geleneksel folk hikâyelerinden alır. Kılıç dansı gösterilerinin olduğu festivalde iki kral ve askerlerinin sevdikleri kadın için yaptıkları savaş sembolize edilir.

Temmuz ayının en büyük ve Hırvatistan’ın en eski festivallerinden biri DubrovnikYazFestivali müzik, tiyatro, dans ve performans sanatlarını bir araya getirir.

Her sene haziran ayında düzenlenen müzik festivali UnknownFestival Istirya’da gerçekleşmektedir. Büyük çapta dj performanslarına ev sahipliği yapan festival daha çok genç kitleye hitap etmektedir.

Mayıs ayında düzenlenen LoveSystemFestival isehouse müzik festivalidir. Petrcane’de düzenlenen 4 günlük festival yaklaşık 1000 kişi kapasitelidir. Katılımcıların ağaç evlerde kaldığı deniz kenarındaki festival kapsamında bot partileri de gerçekleştirilmektedir.