Makedonya’nın Festivalleri

Manaki Kardeşler Uluslararası Sinemacılar Film Festivali
Makedonya’nın Bitova şehrinde düzenlenir. Osmanlı İmparatorluğu ve Balkan coğrafyasına sinemayı getiren Manaki Kardeşler anısına sinema ödülleri verilir. 1979 yılından beri düzenlenen yarışma her yıl Eylül ayında gerçekleşmektedir.

Balkan Folklor Festivali
Balkan Folklor Festivali 1962 yılında Makedonya’nın Ohri şehrinde düzenlenmeye başlamıştır. Festival UNESCO Folklor Sanatı ve Festivalleri Konseyi üyesidir. Balkanlar ve komşu ülkelerden folklor gruplarının ve sanatçılarının temsil edildiği festivale bugüne kadar 42 bin kişilik katılım sağlanmıştır. Her yıl düzenlenen dans ve şarkı yarışmalarının yanı sıra festival sergi ve seminerlere de ev sahipliği yapmaktadır.
 

Galicnik Düğünü
Her yılın Temmuz ayında, Aziz Peter Günü’nde, gerçekleşen geleneksel düğün törenidir. Ülkenin batısındaki dağ eteklerine kurulu Galicnik Köyü’nde gerçekleşir. Üç günlük bir bayram şeklinde kutlanır. Yerel kıyafetlerle dans eden, şarkılar söyleyen, yemekler yiyip içkiler içen çiftler yüzyıllardır süregelen töreni yaşatmaya devam ederler.

Ohri Yaz Festivali
Her yıl 12 Temmuz - 20 Ağustos tarihleri arasında Makedonya’nın Ohri şehrinde düzenlenir. 4 Ağustos 1961’deki Aziz Sofya Kilisesi’ndeki konserle başlamış olan bu festival, Avrupa’nın ve dünyanın en önemli müzisyenleri ve korolarını ağırlamıştır. 1961 yılından beri 50’den fazla ülkeden katılımcıyı ağırlamıştır.

Makedonya’daki diğer festivaller: Uluslararası Antik Tiyatro Festivali, Ustrumca Karnavalı, Interfest - Klasik Müzik Festivali, Üsküp Caz Festivali.