Atina’da Alışveriş

Shopping2.jpg

Atina seyahatinizin en keyifli bölümünü alışveriş yaparken yaşayacaksınız. Kentteki bol çeşitli ve renkli alışveriş yaşamı saatlerinizi alabilir. Atina’ya geldiğinizde sevdiklerinize hangi hediyelik eşyayı götüreceğinize kolay kolay karar veremeyebilirsiniz. Ünlü Yunan rakısı uzoyu satın alabileceğiniz en iyi yerlerden biri Plaka’daki Angelos the Ouzo King isimli dükkandır. Burası şehirdeki en çok uzo çeşidine sahiptir. Bir diğer popüler alışveriş ürünü ise zeytinyağıdır. Zeytinyağından yapılmış sabunlar, şampuanlar ve vücut losyonlarını da satın alabilirsiniz. Plaka ve Monastiraki’de zeytinyağı ürünlerinin en kalitelilerini bulabilirsiniz. Atina’da satılan sandaletler de iyi bir hediye olabilir. Kentin en ünlü sandalet ustalarından Stavros Melissinos’un Monastiraki Meydanı yakınlarındaki dükkânına uğrayarak kaliteli el yapımı sandaletlerden satın alabilirsiniz.

Alışverişe nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız kolay bir seçenek olan Ermou Street’ten başlayabilirsiniz. Syntagma Meydanı’nın aşağısında her türlü dükkânla dolu keyifli bir yaya caddesi olan Ermou Street’te büyük zincir mağazaların yanı sıra küçük ama şirin butikler de bulabilirsiniz.

Atina’da bir pazar yeri deneyimi yaşamak istiyorsanız Monastiraki Pazarı’na gidebilirsiniz. Gezginler için bir rüya bölgesi olan Monastiraki’de Yunan imzasını taşıyan birbirinden kaliteli deri ürünleri bulabilirsiniz. Bu yerin en büyük avantajı diğer pazarların aksine pazar günlerinde açık olmasıdır. Eğer hediyelik eşya ve bohem aksesuarlar arıyorsanız pazarın içindeki AvissiniasMeydanı’nda antika ürünlerin satıldığı küçük bir bölge bulabilirsiniz.

Vintage meraklıları için eşsiz bir cennet olan Exarcheia bölgesi alışveriş keyfinizi ikiye katlayabilir. Bu sanatsal mahallede binlerce ikinci el ürünün satıldığı mağazaları bulabilirsiniz. Yesterday’s Bread, Atina’nın en popüler vintage mağazalarından biridir. Bu küçük mağazada sınırsız çanta, aksesuar, ayakkabı, mont, gömlek, ceket ve elbise bulabilirsiniz.

Eğer lüks tutkunuysanız Atina’da size hitap eden en iyi yer Kolonaki olarak bilinen şehir merkezidir. Buradaki ünlü Voukourestiou Sokağı’nda dünyadaki en ünlü ve pahalı markaların mağazalarını gezebilirsiniz. Atina’nın en zengin mahallelerinden biri olan burası, tüm estetiğiyle sofistike bir alışveriş deneyimi vaat ediyor. Eğer tatiliniz için herhangi bir bütçe kısıtlaması yapmadıysanız mutlaka görmeniz gereken alışveriş noktalarından biri.