Google+

Arama formu

ESKİŞEHİR'DE BALMUMU HEYKELLER MÜZESİ

Bu yazı Gezimanya üyesi varol gezi tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı, Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen’in, Eskişehir’e, kazandırdığı ve dünyanın pek çok ülkesinde bulunan Madam Tussauds Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneği. Tarihi kişilerle, yerli ve yabancı 160 ünlünün heykelinin tamamı, bizzat Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılıp; Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanmıştır. En can alıcı nokta ise müze gelirlerinin, bağış şartı gereğince kız çocukları ile engelli çocukların eğitimi için kullanılması.

Eskişehir

Müze 19 Mayıs 2013 tarihinde, benim de çocukluğumun geçtiği, Eskişehir’in en ünlü ve turistik noktalarından biri olan Odunpazarı Evleri’nin bulunduğu bölgede, diğer gezilecek bir müze olan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nin yanında bulunmaktadır.

Eskişehir-1

Müze, 5 Salondan oluşmakta. Salon A’da; Atatürk ve Silah Arkadaşları, Atatürk ve Ailesi, Osmanlı (Ünlü Padişahlar), Kurtuluş Savaşı ve Eskişehir, Atatürk ve Devrimleri, Cumhuriyet ve Cumhurbaşkanları ile ilgili heykeller bulunmakta (buradaki tüm heykeller camekanlı bölümlerin arkasında), Salon B’de ise havacılık ve demiryolu, basın-yayın, sinema-tv, spor, tiyatro, sanayi, dünya liderleri ve bilimle ilgili heykeller bulunmakta (Bu bölümde sevdiğiniz “Barış Manço, Adile Naşit, Kemal Sunal, Şener Şen, Albert Einstein, Aşık Veysel vb.” bir sanatçı ya da ünlünün heykeli ile fotoğraf çektirmek istemeniz oldukça normal).

Eskişehir şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Tasigo Hotels Eskişehir Bademlik Termal Hotel, The Merlot Hotel, Hangover Central Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Deeps Hostel Eskişehir, Şahin Apart, Büyük Otel Eskişehir. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Soyiç Hotel, Büyük Otel Eskişehir, Doubletree By Hilton Eskişehir Termal Wellness Spa tesislerini incelebilirsiniz.

Eskişehir otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.
Eskişehir otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

 Eskişehir-2

Salon C’de tarihi karakterler (Frig, Bizans, Selçuklu dönemleri, Seyyid Battal Gazi, Yunus Emre ve Nasreddin Hoca heykeli bulunmakta). A, B, C salonlarında flaşsız olarak fotoğraf çekmek mümkün. Salon D’de ise demokrasi (Adnan Menderes, Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Turgut Özal, Necmettin Erbakan’ın heykelleri mevcut). Burada fotoğraf çekmek yasak! Fotoğrafçıya çektirdiklerinizi satın alabiliyorsunuz. Son Salon E’de ise eğitim, anılar ve ödüller (Dünden Bugüne Eğitim Kenti Eskişehir, Çifteler Köy Enstitüsü, Yılmaz Büyükerşen’in heykelleri, aldığı ödüller ve hediyelik eşya dükkanı) bulunmaktadır.

Eskişehir-3

Amsterdam’da, Haziran 2008’de . Madame Tussauds Müzesi'ni gördükten sonra buna benzer ve Türkler/Türk Tarihi ile ilgili balmumu heykeller müzesinin Eskişehir’de açılması ve Eskişehirli olarak ayrıca şahsıma gurur vermektedir!

Eskişehir-4

Balmumu Heykeller ve Müze Hakkında

Balmumu, canlı görünümlü heykeller yapmaya son derece uygun bir malzeme. Balmumundan yapılmış heykellerden oluşan ilk müze, Londra’da 1835 yılında açılan Madame Tussauds Müzesi.

Eskişehir-5

Müze Giriş Ücreti: Tam Bilet 5 TL, İndirimli (Öğrenci) 2 TL
Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri hariç her gün 10:00-12:00 / 14:00-17:00 saatleri arasında!
Adres: Atatürk Bulvarı No: 43 0222 2343734/2208185 www.balmumuheykeller.com

Etiketler


varol gezi kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

varol gezi

Kendimi bildim bileli gezmeyi, seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni kültürler öğrenmeyi, yeni tatlar tatmayı, yeni insanlarla tanışmayı, araştırmayı, kendimi geliştirmeyi sevmişimdir! Nerelere gidilir, nerede ne yenir, ne içilir? Hep merak etmişimdir!  Olcay VAROL | VAROL GEZİ - EKONOMİK - UCUZ SEYAHAT HAKKINDA TÜYOLAR varolgezi.com