Eskişehir'de Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı, Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen’in, Eskişehir’e, kazandırdığı ve dünyanın pek çok ülkesinde bulunan Madam Tussauds Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneği. Tarihi kişilerle, yerli ve yabancı 160 ünlünün heykelinin tamamı, bizzat Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılıp; Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanmıştır. En can alıcı nokta ise müze gelirlerinin, bağış şartı gereğince kız çocukları ile engelli çocukların eğitimi için kullanılması.

Prof.Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN

Müze 19 Mayıs 2013 tarihinde, benim de çocukluğumun geçtiği, Eskişehir’in en ünlü ve turistik noktalarından biri olan Odunpazarı Evleri’nin bulunduğu bölgede, diğer gezilecek bir müze olan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nin yanında bulunmaktadır.

Kurtuluş

Müze, 5 Salondan oluşmakta. Salon A’da; Atatürk ve Silah Arkadaşları, Atatürk ve Ailesi, Osmanlı (Ünlü Padişahlar), Kurtuluş Savaşı ve Eskişehir, Atatürk ve Devrimleri, Cumhuriyet ve Cumhurbaşkanları ile ilgili heykeller bulunmakta (buradaki tüm heykeller camekanlı bölümlerin arkasında), Salon B’de ise havacılık ve demiryolu, basın-yayın, sinema-tv, spor, tiyatro, sanayi, dünya liderleri ve bilimle ilgili heykeller bulunmakta (Bu bölümde sevdiğiniz “Barış Manço, Adile Naşit, Kemal Sunal, Şener Şen, Albert Einstein, Aşık Veysel vb.” bir sanatçı ya da ünlünün heykeli ile fotoğraf çektirmek istemeniz oldukça normal).

 Albert Einstein

Salon C’de tarihi karakterler (Frig, Bizans, Selçuklu dönemleri, Seyyid Battal Gazi, Yunus Emre ve Nasreddin Hoca heykeli bulunmakta). A, B, C salonlarında flaşsız olarak fotoğraf çekmek mümkün. Salon D’de ise demokrasi (Adnan Menderes, Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Turgut Özal, Necmettin Erbakan’ın heykelleri mevcut). Burada fotoğraf çekmek yasak! Fotoğrafçıya çektirdiklerinizi satın alabiliyorsunuz. Son Salon E’de ise eğitim, anılar ve ödüller (Dünden Bugüne Eğitim Kenti Eskişehir, Çifteler Köy Enstitüsü, Yılmaz Büyükerşen’in heykelleri, aldığı ödüller ve hediyelik eşya dükkanı) bulunmaktadır.

Emin ÇÖLAŞAN

Amsterdam’da, Haziran 2008’de . Madame Tussauds Müzesi'ni gördükten sonra buna benzer ve Türkler/Türk Tarihi ile ilgili balmumu heykeller müzesinin Eskişehir’de açılması ve Eskişehirli olarak ayrıca şahsıma gurur vermektedir!

Yılmaz Büyükerşen BALMUMU HEYKELLER MÜZESİ

Balmumu Heykeller ve Müze Hakkında

Balmumu, canlı görünümlü heykeller yapmaya son derece uygun bir malzeme. Balmumundan yapılmış heykellerden oluşan ilk müze, Londra’da 1835 yılında açılan Madame Tussauds Müzesi.

Nasreddin Hoca

Müze Giriş Ücreti: Tam Bilet 5 TL, İndirimli (Öğrenci) 2 TLZiyaret Saatleri: Pazartesi günleri hariç her gün 10:00-12:00 / 14:00-17:00 saatleri arasında!Adres: Atatürk Bulvarı No: 43 0222 2343734/2208185 www.balmumuheykeller.com

varol gezi

Yazar Hakkında

varol gezi

Kendimi bildim bileli gezmeyi, seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni kültürler öğrenmeyi, yeni tatlar tatmayı, yeni insanlarla tanışmayı, araştırmayı, kendimi geliştirmeyi sevmişimdir!