Slovenya Hakkında Temel Bilgiler

Güney Orta Avrupa'da yer alan Slovenya Cumhuriyeti'nin sınırları kuzeyde Avusturya'yla, kuzeydoğuda Hırvatistan'la, güney ve güneybatıda Macaristan'la, batıda İtalya'yla ve güneydoğuda Adriyatik Denizi ile çizilmiştir.

Barok ve Roma mimarisinin eski Sloven şehirlerde yoğun bir tarihi etkisi bulunmaktadır. Kuzeybatıda bulunan hem kırsal hem de şehir mimarisi komşu oldukları Avusturya ile birçok benzerlikleri paylaşmaktadır.

Şehir içi ulaşımda otostop en iyi seçenek olabilir. Otostop Slovenya'da oldukça güvenlidir. Gezginler için toplu taşıma kullanmak bazen zorluk çıkarabilmektedir. Hizmet saatleri değişiklik göstermektedir ve bu yüzden önceden planlama yapılması gerekmektedir. Cumartesi ve Pazar günleri daha seyrek çalışmaktadırlar. Haritalara benzin istasyonlarından ya da kitap mağazalarından ulaşılabilmektedir

Bled_sloveniaPD.com_.jpg

JulianAlp dağları ve nehirleri ve Kamnik-SavinjaAlpleri doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, rafting ve kayak için mükemmel bir alan sağlamaktadır. Güney bölgesinde çok sayıda mağara bulunmaktadır. Gezginler, doğu bölgesinde farklı spa tatillerinin keyfini çıkabilme ve Adriyatik Denizi'nde yüzme şansına sahip olabilmektedirler.

Ülkenin oldukça gelişmiş bir sağlık sektörü bulunmaktadır. Acil herhangi bir durumda 112 arayarak, ambulans istenebilmektedir. Hijyen standartları yüksek ve musluk suyu genellikle temiz ve içilebilir durumdadır. Ormanlık alanlara gidecek turistlere kene aşısı tavsiye edilmektedir. Fiili saldırı çok nadir olsa da güney ormanlarında bir ayı ile karşılaşabilme şansı bulunmaktadır.

s1a54i2933sz5.jpg

Slovenya'da gezilebilecek UNESCO korumasında olan ve aday olan birçok alan, dini mimari, mimari miras, kültürel ve tarihsel bölgeler, doğa alanları bulunmaktadır.

SkocjanMağaraları 1986'dan beri UNESCO listesinde yer almaktadır. Doğal köprüleri, pencereleriyle görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. 2011 yılından biri çok az bir bölümü ziyaretçiye açılmış bulunmaktadır.

Alpler'in çevresindeki tarihöncesi döneme ait kazık konutlar ve Merkür mirası - Almaden ve İdrija UNESCO listesinde yer alan diğer miraslardır. Karstik kireçtaşı yaylası, Bohinj'in tepelerindeki demir işler ve PartizanHastaneFranja UNECSO listesine aday konumundadırlar.

Yüzyıllar boyunca, Hıristiyan inancının, Sloven kültürüne damgasını vurmuş ve tarihi üzerinde önemli bir etkisi olmuştur. Ülkede bulunan 300'den fazla kilise, tarihi 900’lü yıllardan öncesine dayanan manastırlar, Hac yolları, türbeler ve şapeller turistik açıdan oldukça ilgi çekmektedirler.

Slovenya'nın zengin mimari mirası, kasabalarda da şehirlerde de görülmektedir. Kaleler, saraylar, malikâneler, açık hava müzeleri görülmeye değer.

Ülke zengin bir kültür mirasına sahiptir. Bunu gururla beslemekte ve korunmaktadır. Arkeolojik alanlar, müzeler, galeriler, anıtlar, mezarlıklar ve kütüphaneler bu kültürü derinden yansıtmaktadırlar.