Google+

Arama formu

İspanyol Mutfağı

İspanyol Mutfağı

traveltomadrid.info
 

Madrid' XVI. yüzyılda Kral II.Felipe tarafından başkent ilan edilmesinden itibaren çevre bölgelerden büyük miktarda göçler almıştır. Madrid bölgesinde özellikle Endülüs, Galiçya ve Avusturyalıların kültürel etkisi yüksektir. Aynı mutfak kültüründe olduğu gibi. Fakat bu etki artık yerelleşmiş ve ortak bir Madrid mutfak kültürünü doğurmuştur.

Yöresel yemeklerde Akdeniz’in nimetlerinden zeytinyağı bolca kullanılmaktadır. Özellikle etler yağlı olarak tüketilir. Zeytinyağı, soğan, domates, sarımsak ve Madrid’e özgü safran ve kimyon kentte birçok yemekte karşımıza çıkmaktadır. Madrid’in en ünlü yemeği Cocido madrileño’dur. Yapımında dana eti veya sosis, lahana, kereviz, havuç, patates ve turp kullanılmaktadır. Cocido madrileño üç bölümden oluşan bir yemektir. Önce yemeğin suyu çorba niyetine servis edilir. Ardından nohut ve sebzeleri son olarak da etleri masadaki yerini alır. Yani bu yemek tek başına bir öğünü güzel bir şekilde tamamlar. Cocido madrileño, Madrid restoranlarında özellikle salı günlerinin spesiyalidir.

İspanyol mutfağına özgü bir çeşit pilav Paella; içeriğinde sebzesinden, etine her şey yer alır. Özellikle deniz mahsulleri ile yapılır. Paella yemeğinin bir özelliği tepsi ile hazırlanmasıdır.
Madrid’e has bir başka yemek Callos a la madrileña. Bir çeşit işkembe yemeğidir. Yapımında domuz sucuğu (chorizo) ile kuzu veya dana işkembesi yer alır.
Madrid mutfağının pratik kahvaltısı Tortilla de patatas yani patatesli omlet ya da bilinen adı ile İspanyol Omleti. Yağda kızartılan ince doğranmış patates ve soğanlar ayrı bir kapta yumurta ile çırpılır ve belli bir süre bekletilir. Ardından bu karışım yağda pişirilerek servis edilir.
İspanyol mutfağının geleneksel çorbası Sopa de Ajo ise; dilimlenmiş beyaz ekmek, sarımsak, baharat ve zeytinyağından oluşur. Çorba üzerine yumurta kırılarak servis edilir.

Popüler Restoranlar

Bahşiş
İspanya’da birçok mekân bahşişi hesabın içerisinde faturalamaktadır. Bunun olmadığı durumlarda hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakabilirsiniz.