Prag’da Alışveriş


 

Orta Avrupa’nın mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden olan Prag, alışveriş-severler için de oldukça cazip bir şehirdir. Şehirde birbirinden farklı mağaza bulunuyor. Alışveriş maceranızda Old Town’ın binbir çeşit hediyelikçilerinden şehrin büyük alışveriş merkezlerine, geleneksel ürünlerin satıldığı pazarlardan tasarım mağazalarına kadar birçok alternatif sizi bekliyor olacaktır.

Özellikle Old Town çevresinde magnet, kupa, tişort vb. klasikleşmiş hediyelik eşyalar satan yüzlerce mağaza bulabilirsiniz. Ancak bu mağazalar turistlere yönelik olduğu için fiyatlar da bir o kadar yüksektir. Almadan önce olabildiğince karşılaştırma yapıp mümkünse şehrin turistik kısmının biraz dışındaki yerlere bakmanız çok daha iyi olacaktır. Bu klasik hediyelikleri sevmiyor ancak Prag seyahatinizden bavulunuzda şehre özgü bir şeyler ile dönmek istiyorsanız tercihinizi Çek Cumhuriyeti’ne özgü ürünler olan lal taşı, kristal ve cam aksesuarlardan yana kullanabilirsiniz.

Kukla seviyorsanız Prag’da el yapımı kuklalar satan birçok mağaza bulabilirsiniz. Bunların yanında şehir ikinci el kitaplara ve antika ürünlere ilgi duyan kişiler için de bir cennettir. Kafka’nın şehri olarak bilinen Prag’da birbirinden güzel kitapçılar bulunmaktadır. İçerde birçok kitabın çok eski baskılarına rastlamak mümkündür. Antika ürünler ise özellikle Old Town ve Mala Strana bölgesinde kolaylıkla bulunabilmektedir. Şehrin her yanında kurulan antika tezgahları çoğu zaman mağazalardan daha uygun fiyatlı olduğu için kaçırmamanızda fayda var.

Şehrin farklı bölgelerinde farklı zamanlarda kurulan pazarlar uygun fiyatlarıyla alışveriş için kaçırılmaması gereken yerlerdir. Bu pazarlarda yöresel yiyecek ve içeceklerden el yapımı ürünlere ve farklı hediyeliklere rastlayabilirsiniz. Old Town meydanı ile Wenceslas meydanını birbirine bağlayan yolda kurulan Havel Pazarı şehrin en popüler pazarlarındandır. Hafta içi 06.00-18.30 arası ve hafta sonu 08.00-18.00 arası açıktır. Vltavska metro durağında bulunan Trznice Pazarı şehrin en büyük açık hava pazarıdır. Pazar günleri kapalıdır. Hafta içi 08.00-18.00 ve Cumartesi 08.00-13.00 arası açıktır. Prag’ı 26 Kasım-1 Ocak tarihleri arasında ziyaret ediyorsanız şehrin neredeyse her köşesinde kurulan yılbaşı pazarları sizi bekliyor olacaktır.

Prag’da içerisinde birçok dünya markasını bulabileceğiniz alışveriş merkezleri de vardır. Özellikle Wenceslas meydanında bulunan Na Prikope caddesinde alışveriş merkezleri ve mağazalar bulabilirsiniz. Binası kültürel bir yapı olan Cerna Ruze bunlardan biridir. Palladium alışveriş merkezi 200’den fazla mağazaya ev sahipliği yapar, oldukça büyüktür. Metro ile B hattında Namesti Republiky durağında inerek ulaşabilirsiniz. Kotva isimli alışveriş merkezi elektronik eşyadan, kozmetiğe birçok farklı şey sunar. Ayrıca zemin katında bir tax free ofisi bulunmaktadır. Metrodan Namesti Republiky durağında inerek ulaşmak mümkündür.