Prag’ta Gece Hayatı

Prag'da Gece Hayatı

Prag, hareketli gece hayatıyla da nam salmış bir şehirdir. Şehrin karanlığa bürünmesiyle sokakların ışıl ışıl bir hal aldığı Prag’ta her kesime ait eğlence mekanları bulunmaktadır. Gece hayatı havanın kararmasıyla başlar ve sabahın ilk saatlerine kadar devam eder. Özellikle Old Town bölgesinde birbirinden farklı konsepte sahip kokteyl barlara, gece kulüplerine, striptiz kulüplerine ve publara rastlanır.

Şehirde gece hayatı her mevsim devam etse de özellikle Haziran-Ağustos arası en hareketli olduğu dönemdir. Kendi nüfusunun yanında binlerce turisti ağırlayan şehirde, bu dönemde, popüler mekanlara girmek için sıra beklemeniz bile gerekebilir. Yaz dönemlerinde eğlencenin sokaklara taşması da bir gelenek haline gelmiştir. Old Town meydanında eğlenen, dans eden ve hatta şarkılar söyleyen insanlara rastlayabilirsiniz.

Prag gece hayatı herkese hitap edebilecek çeşitliliğinin yanında fiyatlar olarak da diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça uygundur.

Geceye başlamak için yüzlerce Çek birasının ve farklı kokteylerin keyfini çıkarabileceğiniz Prag publarını tercih edebilirsiniz. Özellikle biranın sudan ucuz olduğu Prag’ta geceye publarla başlamak oldukça uygun bir bütçeye denk gelecektir. U SUDU isimli pub geceye başlamak için iyi bir seçenek olabilir. İlk bakışta normal bir pub gibi görünen mekanın içinde ilerledikçe yerin altında mağara tipi 5 farklı oda olduğunu fark edeceksiniz. Mekan hem lokaller hem de turistler tarafından da tercih edilmektedir. Vodickova’da bulunan mekana metro ile Karlova Namesti durağında inerek ulaşabilirsiniz. Old Town bölgesinde bulunan Double Trouble ve The Dubliner isimli mekanlar da Prag’ın oldukça popüler pubları arasındadır.

Tercihinizi kokteylerden yana kullanmak isterseniz New York bar konseptinde döşenmiş Bugsy’s Bar ve Tretter’s mutlaka gitmeniz gereken yerler arasındadır. Dekorundan müziklerine resmen John Lennon’a adanmış John Lennon Pub ve kaliteli birçok kokteyl bulabileceğiniz Hemingway Bar da uğramanız gereken mekanlar arasındadır.

Gecenin ilerleyen ve aslında Prag gecelerinin kalbinin atmaya başladığı zamanlarda Prag gece kulüplerini kesinlikle denemelisiniz. Şehrin kalbinde, Karl Charles köprüsünün kenarında bulunan Karlovy Lazne, Prag’ın en popüler gece kulüplerinden olmakla beraber Balkanların ve Orta Avrupa’nın da en büyük gece kulübüdür. Beş katlı mekanın her katında ayrı bir müzik türü çalmaktadır. Sabahın erken saatlerine kadar dolu olan kulüpte fiyatlar şehir ortalamasının çok az üzerinde olmasına rağmen oldukça uygundur. Özellikle yaz döneminde biraz sıra beklemeden içeriye girmeniz mümkün olmayacaktır. Old Town bölgesinde bulunan bir diğer popüler kulüp Roxy’dir. Her hafta uluslararası DJ’leri ağırlaması ve kocaman dans sahnesiyle meşhurdur. New Town bölgesi Wenceslas meydanında bir binanın terasında bulunan Duplex, ziyaretçilerine eğlencenin yanında manzara da sunmasıyla tercih edilebilir. Yine Wenceslas meydanında bulunan Lucerna ise Prag’ın ‘underground’ gece kulüplerindendir. Mekan 90’ların dans müziklerini çalmasıyla popülerdir. Bunların dışında eğlenmek için daha lüks kulüpler tercih ederseniz Coco ve Buddha isimli kulüpleri deneyebilirsiniz. Buddha, mistisizmle harmanlanmıştır ve sakin müzik eşliğinde vakit geçirmeniz için idealdir. Değişik tasarımı oldukça ilgi çekicidir. Coco ise daha elit bir kitleye hitap etmektedir. Mekan 2 kattan oluşur: alt katta doyasıya dans edebilir, üst katta sohbet edebilirsiniz.