Türk Mutfağı


haberhit.net
 

Türkler, Yunanlar, Rumlar, Boşnaklar, Arnavutlar ve Yahudilerle ortak bir kültür yaratmış olan  İzmir’in mutfağı da bundan etkilenerek karma özelliklere sahiptir fakat Ege’nin incisi İzmir’in mutfağını genel olarak Ege lezzetleri süsler. Zeytin ve zeytinyağının yemeklerde olmazsa olmaz olduğu kültürde, sebzeye de ayrı bir önem verilir. 

Isırgan, sarmaşık , hindiba gibi otları sofralarda görebileceğiniz yegane mutfak Ege’dedir. Pırasa, börülce ve patlıcanı da yaygın olarak kullanan Egeliler patlıcan böreği, keşkek, katmer gibi lezzetleriyle ülke mutfağını şenlendirmektedirler.

İzmir’in en meşhur tatları: boyoz, kumru, İzmir köfte, İzmir tulumu, keşkek, zerde, sura, kol böreği ve radika salatasıdır.

Popüler Restoranlar

  • Kumrucu Şevki: İzmir’in en meşhur kumrucularından biri olan Kumrucu Şevki şehrin bir çok noktasına açılmış şubeleriyle gezerken hafif acıkmış ve yorulmuş hissedenler için bir durak noktası olabilir. Çoğu zaman önünde kalabalık göreceğiniz kumrucu; standart fiyatları ve aparatif tatlarıyla İzmir’in önemli simgelerinden biri.
  • 1970 / Kıbrıs Şehitleri Caddesi: Ege’nin meşhur Manisa kebabını afiyetle yiyebileceğiniz bir mekan olan 1970 hizmet kalitesi ve damaklarda hoş tat bırakan lezzetleriyle dönmeden uğrayıp gizel bir yemek yiyebileceğiniz bir mekan.
  • Cumba Restaurant  / İstanbul Caddesi – Bornova: Gurme ödülleri olan servis kalitesi ve lezzetli yemekleriyle hoşça bir akşam geçireceğiniz bu mekan bahçesinde çay, kahve sohbetleri de yapabileceğiniz bir işletme.  Makul ücretleri, güler yüzlü personeli ve hoş manzarasıyla İzmir’in sevilen mekanlarından biri.

Bahşiş
İzmir'de bahşiş bırakma zorunluluğu yoktur ancak dilerseniz hesabın %5-10'unu bahşiş olarak bırakabilirsiniz.