Yalta’da Gezilecek Yerler

Yalta, 19. yüzyılda sadece aristokratların, Komünizm döneminde ise sadece sistem elitlerinin ziyaret edip tatil yapma imtiyazına sahip olduğu bir sayfiye yeriydi. Şimdi ise muhteşem doğasıyla tam bir turizm cennetidir.

Lenin’s Embankment (Lenina)

Yalta,_Lenin_embankment.jpg

Yalta’da herkesin en favori zaman geçirme metodu Lenina isimli deniz kıyısı bölgesinde ya da Uchan-su nehri boyunca uzanan tamamıyla yayalaştırılmış bölgede yürüyüşler yapmaktır. Bu yayalaştırılmış bölgede gir tarih müzesi bir de Katolik kilisesi bulacaksınız.

Çehov’un Evi

4f911322d21b40.81824409.530.jpg

Meşhur Rus öykü ve oyun yazarı Anton Çehov’un şu an müze durumunda olan evi, şehri gezen pek çok kişinin uğradığı yerlerin başında gelir. Çehov’un meşhur Vişne Bahçesi isimli oyununu bu evde yazdığı bilinmektedir.

Alexander Nevsky Katedrali

yalta-ukraine-city-views-5.jpg

Bu muhteşem ve devasa katedral Ortodoks mimarinin nadide örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. 19.yy’ın sonlarında inşa edilmiş olan katedral trajik bir biçimde öldürülen İmparator II. Alexander’a adanmış ve Rus çarlığının koruyucu azizi Aziz Alexander Nevsky ismiyle kutsanmıştır. Muhteşem gir mimari yapıt olmasına ek olarak ayrıca katedral şu an Yalta’nın başlıca Katolik ibadet merkezidir.

Massandra Sarayı

Crimea_South_Coast_04-14_img02_Massandra_Palace.jpg

Fransız şatolarına benzemesi istenerek yapılan bu küçük şirin av köşkü Çar III. Alexander döneminde inşası tamamlanmış olan bir yapıttır. Ama asıl ününü Stalin’in yaz köşkü olarak kazanmıştır. Uzun bir restorasyon süreci geçirmiş olan sarayda sayısız resim ve antika mobilya bulunmaktadır. Civarında yer alan muhteşem parkı da gezmeyi ihmal etmeyin.