Venedik Mutfağı

Venedik’te İtalyan mutfağına ait pizza ve makarna çeşitleri oldukça yaygın fakat aslında İtalya'nın en güzel pizzası ve makarnası Venedik’te yapılmaz. İtalyanlar Venedik pizzasını ve makarnası çok beğenmez, bu yemekler daha çok Güney İtalya'ya özgü lezzetlerdir. Yine de Quanto Basta Pizza, Pizza al volo, Cip Ciap gibi pek çok restoranda lezzetli pizzalar yiyebilirsiniz. Ancak Venedik'in en önemli yemek alanını deniz ürünleri oluşturuyor. Çeşit çeşit deniz ürününü tadabileceğiniz onlarca restoran bulabilirsiniz. Bu restoranların bazıları kanalların kenarında yer alır ve özellikle akşam yemeklerinizde kanalların manzarasını seyrederek keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Ortalama fiyatların 20 Euro ile 35 Euro arasında değiştiği Osteria alla Staffa Castello'da bulunur ve popüler restoranlardandır. 

Sardalyanın soğan, üzüm ve fıstık ile pişirilip tatlı ekşi bir tatta olan Sarde in Saor ünlü bir Venedik yemeğidir. Ayrıca ıstakoz, ahtapot ve yengeç gibi deniz ürünlerinin de çeşitli şekillerde sunumu görülmektedir. Risotto ya da vermicelli al nero di seppia adı verilen yiyecek ise şehirdeki sevilen yöresel yemeklerdendir.

Venedikli'lerin yaptığı gibi öğle yemeklerinizde pizza yiyebilir akşam yemeklerinde de bir restoranda yerel lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz.  Akşam yemeğine giriş vakti sayılan ve bacari denilen zamanlarda buluşup bir şeyler içme kültürü yaygındır. Bacari için yöresel Prosecco şarabından yapılan spritz kokteylini ve yine yöresel cicchetti adı verilen atıştırmalıklarını tadabilirsiniz. Tatlı olarak  tiramisunun çokça yaygın olduğu kentte, yemek fiyatları da diğer turistik şehirlerin fiyatlarından yüksektir. Tiramusu yemek için I Tre Mercanti tercih edebileceğiniz uygun fiyatlı ve sevimli cafelerdendir. 

Popüler Mekanlar;

Trattoria e Bacaro Da Fiore - www.dafiore.it
Riviera- www.ristoranteriviera.it
Le Garzette- www.legarzette.it
Ristorante Alle Corone-www.hotelaireali.com
A Beccafico- www.abeccafico.com

 
Bahşiş

İtalya’da bahşiş beklenilen bir kültürdür. Genellikle, KDV ve servis ücreti faturaya eklenmektedir. Dilerseniz garson ve barmenler için hesaba % 5-10 ilave edebilirsiniz. Hamallara, bagaj başına 0,80 - 1,30 Euro ve otel görevlileri için de sizin için uygun bir miktar verebilirsiniz.