Araba Kullanmayı Sevenler İçin Dünyanın En Güzel Yolları

Pek çoğumuz bazen gitmek, yollara düşmek isteriz. En azından hayatımızda bir kere bunu düşlemiş ve bir takım duygusal reaksiyonlar sonucu bu fikre kapılmışızdır. İşte her ihtimale karşı olurda yollara düşerseniz veya yollar benim hayatım derseniz sizin için derlediğimiz bu galeriye bir göz atmadan önce acele etmeyin.

1.Florida Keys – The Overseas Highway

Bu otoban bir adadan diğerine köprülerle bağlanmış durumda, toplam köprü sayısı ise 42. Yolun büyük kısmı deniz üzerinde yer alıyor. Eğer doğru zamanlarda burada bulunuyorsanız hayatınızın en iyi gündoğumunu veya günbatımını yakalayabilirsiniz. Farklılık arıyorsanız, alışılmadık şeyler seviyorsanız ve de araba kullanmak, yollar, sizin için bir tutkuysa Florida’ya yolunuz düşmeli.

En Güzel Yollar

2.A.B.D. – Red Rock Scenic Road

Duvarsız müze olarak da anılan Red Rock Scenic Road çarpıcı kayalıklarıyla unutulmaz manzaralar sunuyor. Zamanın durduğu izlenimini veren bu yol her sürücünün ve yolları kendine dost bilmiş insanların ulaşması gereken noktalardan biri. Sadece doğa, rüzgar ve ebedilik hissinin vücut bulduğu kayalardan oluşan bölge, fotoğrafçıların da favori yerlerinden biri. 

3.İsviçre – Oberalp Pass

İsviçre’nin en inanılmaz dağ yolu diyebiliriz Oberalp Pass için. İki bölge arasındaki bağlantıyı sağlamada da rol oynayan yol, sadece yaz ayları açık oluyor. Kışın kaygan olan ve tehlikeli hale gelen bu muhteşem yol Avrupalı sürücülerin en popüler noktalarından biri. 

4.Norveç – Atlantic Road

Norveç’te bulunan Molde ve Kristiansund bölgeleri arasında bağlantıyı sağlayan bu yol sürücüleri hem kendine çeken hem de korkutan bir yer. Pürüzlü ve inişli çıkışlı bir yapısı olan yol 5 mil uzunluğunda. Suyun kızgın zamanlarında film sahnelerini aratmayan Atlantic Road oldukça etkileyici.

En Güzel Yollar

5.Çin – Guoliang Tunnel Road

Bu biraz ürkütücü ve heyecanlandıran yok bölgedeki 13 köyden gelen işçiler tarafınfan 5 yılda yapıldı. Taihang Dağı’nın içine adeta oyulan yolun yapımında pek çok işçi hayatını kaybetti. 1977 yılında açılan yol 1.200m uzunluğunda, 5m yüksekliğinde ve 4m genişliğinde. Aynı zamanda burası dünyanın en tehlikeli yollarından biri olarak kabul ediliyor. Bu yol hakkında söylenebilecek tek şey, hiç bir hatanın burada kabul görmeyeceğidir. 

6.İsviçre – San Bernardino Pass

Bir başka dağ yolu, San Bernardino Pass. Mixos ve Hinterrhein kasabaları arasında bağlantıyı sağlayan yol en güzel sürüş rotalarının arasında yer alıyor. Kilometrelerce uzanan, oldukça düz ve keskin virajlı bu yol sizlere inanılmaz manzaralar vaat ediyor. Ayrıca yolun 6.6km’lik tünel kısmı aynı atmosferi bıçak gibi ikiye bölerek farklı ortamlar yaratıyor.

7.Birleşik Arap Emirlikleri – The Jebel Hafeet Mountain Road

Çölün içinde uzayıp giden bu yol 7.3 mil uzunluğunda ve 1.219 metre yükseliğinde. Pürüzsüz bir yapısı olan yol hem hız yapmaya uygun hem de oldukça dikkat gerektiriyor. Özellikle güneş batarken size sunduğu manzaralar oldukça farklı. 

8.İtalya – Stelvio Pass

İtalya’da doğu Alpler’inde bulunan Stelvio Pass Road araç kullanımına uygun yapılmış, en yüksek ikinci yol. Denizden yaklaşık 2.757 metre yukarıda bulunan Stelvio Pass Road’un ünü sahip olduğu onlarca keskin virajdan geliyor. Pek çok sürücü tarafından mücadele gerektiren bir yol olarak kabul edilen Stelvio Pass’ın nefes kesici olduğu kesin. 

En Güzel Yollar

9.Norveç – Lysebotn Road

Gene Avrupalı sürücülerin favori yerlerinden biri, Lysebotn Road. Yol 27 noktada zorlu virajlar içeriyor ve 1.1km’lik kısmında tünel bulunuyor bunların yanında 3 yerde dikkat gerektiren zikzaklı kısımlar var. Fakat yolun kusursuz ve manzaranın eşsiz olduğunu bilmelisiniz. 

10.Fransa – Col de Turini

Kuzey Fransa’daki Alpler’de bulunan Col de Turini yolu deniz seviyesinden 1 mil yukarıda bulunuyor. Dünyaca ünlü ralli yarışlarının yapıldığı yol sadece yapısı, virajları ve heyecan verici yüksekliğiyle değil sunduğu manzaralarla da insanları kendine çekiyor. 

11.And Dağları – Los Caracoles Pass

Andreas Dağları’nın zorlu arazisinden Şile ve Arjantin’e doğru uzanan yol pek çok zikzaklı geçiş ve viraj içeriyor. Bunların yanında yağmurlu havada güvenli olmadığını ve olduğundan daha fazla dikkat gerektirdiği bir gerçek. Yılın büyük kısmında karla kaplı olan yol geçmesi daha da zor bir hal alıyor. Bunlara rağmen Los Caracoles Pass dünyanın en etkileyici yolları arasında yerini alıyor. 

12.Norveç – Trollstigen

Norveç’in Rauma bölgesinde yer alan Trollstigen yolu, dikkate değer yerlerden biri. Burada diğer yerlerden farklı olarak şelaler de manzaraya eşlik ediyor. Bu yolu çıkmak gerçekten ama gerçekten zor fakat tepeye kadar ulaşırsanız sizleri Stigfossen Şelalesi karşılıyor, dağın kenarından dökülen 320 metrelik suyun akışı unutulmaz anlar yaratıyor. 

En Güzel Yollar

13.Romanya – Transfagarasan

Romanya’nın en yüksek ve dramatik yolu aslında Transfagarasan Road. Diktatör Nicolae Ceausescu döneminde 1970 ve 1974 tarihleri arasında inşa edilen yol Transylvania ve Wallachia gibi iki tarihi bölge arasında bağlantıyı sağlıyor. Yol yapımında ciddi bir para harcanmış ve onlarca asker bu sırada hayatını kaybetmiş. 400 kişinin ölümü, ülkenin ekonomisine yaptığı ağırlık ve tonlarca kilo patlayıcı madde ile inşa edilen yol gerçekten etkileyici. Fakat kışın kar sebebiyle kapalı olduğundan yazın gitmeyi tercih etmelisiniz. 

14.Japonya – İroha Zaka

İroha Zaka Yolu belki de bu listenin en ilginçlerinden biri. Merkez Nikko’dan Oku Nikko’ya bağlantıyı sağlayan yol 48 adet kavise sahip ve her kavisin olduğu yerde eski bir Japon harfi bulunuyor. Bunlara sırasıyla bakarsınız ilk harflerin yolun adını verdiğini görebilirsiniz. İ – ro – ha. İroha Zaka aslında iki yoldan oluşuyor biri yukarı çıkmak için diğeri ise aşağıya inmek için. 

15.Bolivya – North Yungas ‘’Road of Dead’’

North Yungas Road önemli bir bağlantı yolu olmasının yanında tehlike ve ölüm kelimesini de beraberinde taşıyor. “El Camino de la Muerte” ya da ‘’Ölümün Yolu’’ olarak anılan yolun bu şekilde bilinmesinin sebebi ise ciddi anlamda tehlikeli olması, geçişlerin birbirine çok yakın bulunması, virajların sıklığı ve korkuluğun olmamasından geliyor. Yağmur ve sis sonucu sıklıkla görüş açısının düştüğü ve çamurlu zemin yüzünden kayganlığın arttığı yolda neredeyse her hafta bir kaç ölümcül kaza gerçekleşiyor. Yani her yıl yüzlerce kişi burada hayatını kaybediyor. Fakat buna rağmen yolu kullananların sayısı oldukça fazla ve tehlike seven sürücüler buradan vazgeçemiyor.