Tayland Mutfağı

Dünyanın en beğenilen mutfaklarından birisi Tayland mutfağıdır. Çorba, salata, pirinç, et ve deniz ürünlerinden oluşan çok geniş bir mutfağa sahiptir Tayland. Komşu ülkelerin mutfaklarından da izler taşır. Nereye giderseniz gidin, bir Tay restoranı bulmakta güçlük çekmezsiniz. Yemeklerde tatlı, acı, tuzlu ve ekşi lezzetlerin dengelendiği bu özel mutfak, kimi ziyaretçilerin hoşuna gitmese de denemeye değerdir. Uzak Doğu'ya özgü köri gibi baharatların yoğun olarak kullanıldığı yemekler genelde çeşitli soslarla birlikte servis edilir. Tayland mutfağının ana öğesi ise pirinç ise hemen her yemeğin yanında servis edilen bir yiyecektir.

Deniz ürünü yemekleri konusunda da oldukça zengin olan Tayland mutfağında, bu yemekler de yine soslarla birlikte ikram edilir. Başta balık olmak üzere, çeşitli deniz canlılarından yapılan soslu yemekler vardır. Mutfağın en önemli yemeklerinden biri olan acı ve ekşi-tatlı Tom Yam Kung’u denemenizi öneriyoruz. Ayrıca tropikal bir iklimi olan Tayland’da, Türkiye'de yetiştirilmeyen pek çok meyve ve sebzeyi tatma fırsatı bulacaksınız. Ve tabii böcekleri de! Midenize güveniyorsanız ve farklı tatlar peşindeyseniz Tayland sizin için bir cennet. Çeşit çeşit kızartılmış böceği afiyetle mideye indirebilirsiniz!

Ayrıca Tayland'da her bütçeye uygun restoran bulunmaktadır. Sokakta satılan ucuz ve lezzetli yemeklerin yanı sıra, şık restoranlarda da Tayland mutfağının en güzel yemekleri usta şeflerce hazırlanır. Ayrıca Taylandlılar, herkesin acıyı sevmediğini bildiği için genellikle müşterilerine yemeklerinde acı isteyip istemediklerini sorar.