Google+

Arama formu

Eskişehir Mutfağı

Eskişehir Mutfağı
 

Eskişehir şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Tasigo Hotels Eskişehir Bademlik Termal Hotel, The Merlot Hotel, Hangover Central Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Deeps Hostel Eskişehir, Şahin Apart, Sarar Boutique Hotel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Soyiç Hotel, Doubletree By Hilton Eskişehir Termal Wellness Spa, Marwa Hotel Eskişehir tesislerini incelebilirsiniz.

Eskişehir otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.
Eskişehir otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Eskişehir oldukça zengin bir mutfağa sahiptir ve mutfağı Balkan, Kafkas göçmenlerinin etkisinde kalmış bir mutfaktır. Bulunduğu konum itibariyle de geçiş bölgesinde yer aldığı için mutfağı çeşitlilik gösterir. Bulgur, buğday ve hamur özellikle tercih edilenler arasındadır. Eskişehir diyince akla ilk gelen yemek çibörektir. Sanılanın aksine çiböreğin adı biraz çiğ bırakıldığı için çiğ börek değildir. "Çi" kelimesi Tatarca'da lezzetli anlamına gelmektedir ve çibörek de lezzetli börek anlamındadır. Eskişehir'de pek çok yerde çibörekçi bulabilirsiniz ancak en lezzetli çiböreği Kırım Çibörekçisi yapmaktadır. Ayrıca Papağan Çibörekçisi de popülerdir. Haşhaşla yapılan börekler ve çörekler Eskişehir'in diğer çok meşhur hamur işleridir. Haşhaş ve cevizle yapılan çöreklerden mutlaka denemelisiniz. Haşhaşlı çörek ve çibörek dışında da göbete gibi pek çok hamur işi daha mevcuttur. Balaban ise burada tadabileceğiniz bir başka meşhur yemektir. Et ve yoğurtla yapılan bu yemek dönere biraz benzemektedir ve oldukça lezzetlidir. Ayrıca sebze yemekleri olarak labada dolması, ebegümeci, kuzu kulağı gibi yemekler ön plandayken, gözleme de hemen hemen tüm kırsal alanda yapılan başlıca yemektir. Eskişehir'in tatlıları da çok oldukça güzeldir. Tatlılardan özellikle helvası çok meşhurdur. Met helvası olarak bilinen helva türü Eskişehir'e özgü bir helvadır.

Anadolu’nun buğday ambarı olan Eskişehir'de yemeklerin vazgeçilmez maddesi undur. Bölgedeki haşhaş tarımı dolayısıyla haşhaşın kullanımı da çok yaygın. Haşhaşlı, cevizli ekmek ve haşhaşlı bükme en sevilen lezzetlerdendir. Balkan ve Kafkas göçmenlerinin mutfak kültürü şehir mutfağını büyük ölçüde etkilemiştir. Balkan kültüründen gelen pırasalı Arnavut böreği, dızmana, kalakay, kıvırma böreği, ağzı açık, kelem sarma, ciğer sarması, kökrek dolma, düğü köfte çorbası, göceli tarhana çorbası, gözleme gibi yemek çeşitlerinin yanısıra Çerkez mutfağının zenginliğine de sahiptir.

Ünlü Restoranlar 

  • Mazlumlar Muhallebicisi 

  • Fahrettin Usta Tarihî Meşhur Balaban Kebap

  • Eskişehir Çiğ Börek Evi 

  • Pano Restoran ve Café

  • 222 Park Sish Restoran
     


Eskişehir Turları