Simferopol’da Gezilecek Yerler

Şehrin ortasından geçen Salgır Nehri’nin çevresinde yapılacak bir gezi dışında cami ve müzeleri de Simferepol’de turistler için pek çok seçenek yaratıyor.

Tavrida Central Museum

4fdb0c02661a79.97258178.727.jpg

Kırım’ın en büyük müzesi olan Tavrida Merkez Müzesi üç ana bölümden oluşur. Birinci bölümde Helenistik döneme ait altından eserler sergilenir ve bu bölüm zemin katta yer alır. Bu bölüme rehbersiz girmek yasaktır. Üst katlarda ise tarihi sergiler vardır ancak sadece Rusça tanıtım metinleri bulunmaktadır.

Kebir-Jami Mosque

Kebir_Cami_from_the_side_Oleksandr_Rybalko_hl_1.jpg

Kebir-Jami Camii şehirdeki önemli bir mimari yapıt olduğu kadar en eski yapıttır da. 16. yüzyılda yapılmış olan bu cami Kırım Tatar Hanlığı zamanında inşa edilmiştir ve o dönemde bulunduğu yer kendisinden adını alarak “Beyaz Cami” anlamına gelen Akmeçet kelimesi ile adlandırılmıştır.

Simferopol Tarih Müzesi

caption.jpg

Simferopol’de yaşamış olan kişilerden toplanan bağışların sergilendiği bu müze hem bir yerel tarih hem de kent müzesi statüsündedir. Geniş koleksiyonu içinde yağlı boya tablolar, fotoğraflar ve kartpostallar gibi eserler vardır ve bunların her biri 19-20. yüzyılın önemli sanatçıları tarafından yapılmıştır.

Simferopol Sanat Müzesi

Simferopol_04-14_img05_Museum_of_Arts.jpg

Simferopol Sanat Müzesi 1937 yılında kurulmuştur ve koleksiyonundan 6.000’den fazla eser vardır. Müze, komünizm döneminde Almanya’dan yağmalanmış eserleri de sergilemektedir. Bir süre önce bu eserler orijinal sahibi olan Aachen merkezli Suermondt-Ludwig-Museum tarafından geri istenmiştir.