Google+

Arama formu

Selanik’te Festivaller

Selanik’te Festivaller
 

Selanik, tam anlamıyla bir festival cenneti. Şehirde sene içerisinde bir sürü festival düzenlenmesinin yanında yüzlerce sergi de oluyor. Her şeyiyle bol seçenekli bir tatil sunan Selanik, festival çeşitliliğinde de aynı başarıyı gösterir. Şehir, neredeyse her şehirde bulabileceğiniz kültür, gastronomi, müzik, kitap, film,şarap gibi klasik festival çeşitlerinin yanı sıra piknik yapmayı, sokaklarda dans etmeyi, gizem oyunları oynamayı içeren ilginç festivallere de ev sahipliği yapar.

1962 yılında başlanan Selanik Uluslararası Panayır, Ekim ayında düzenlenmektedir. Selanik Uluslararası Sergi Merkezi’nde gerçekleştirilen festivale dünyanın birçok yerinden farklı sektörlere ait firmalar katılır. Ayrıca festival boyunca çeşitli kültür, gastronomi, müzik aktivitelerine yer verilir.

1960 yılına dayanan Selanik Uluslararası Film Festivali, Güneydoğu Avrupa’nın en popüler, Balkanlar’ın ise en eski film festivalidir. Her Kasım düzenlenen festivalde dünyanın farklı yerlerinden yeni film yapımcılarının filmleri şehrin birçok noktasında ve meşhur Olympion Sineması’nda gösterilir.

Sonbahar festivallerinden olan Dimitria Festivali, sanat, müzik, kültür, eğlence, tiyatro, edebiyat kısacası aklınıza gelebilecek her alanı içerisinde barındıran bir festivaldir. Şehrin her köşesine yayılan festivalde günün her saati farklı bir etkinlik bulunabilir.

Şehirde en popüler iki kitap festivali bulunur. Bunlar Selanik Panhellenik Kitap Festivali ve Selanik Uluslararası Kitap Festivali’dir. Bahar aylarında düzenlenen bu festivaller birçok yazarın ve müzisyenin katılımı ile farklı etkinliklerle iç içe geçer.

Selanik’in en büyük gençlik festivallerinden olan Selanik Sokak Sanatı Festivali, hem yereller hem de uluslararası turistler için oldukça ilgi çekici ve keyiflidir. Kültür ve eğlence etkinliklerini sokağa taşıyan festivalde şehrin duvarları grafitiler ile süslenir. Ayrıca dans, spor, sokak sanatları üzerine yarışmalar da düzenlenmektedir. Festivale DJ performansları ve konserler eşlik eder.

Şehrin en özgün festivalleri arasında bulunan Urban Picnic Festival, Ağustos’un son haftası şehrin en önemli arkeolojik alanlarından olan Roman Agora’da düzenlenir. Festival boyunca kocaman bir açık hava sahnesinde farklı film gösterimleri gerçekleşir. İnsanların piknik malzemeleri ile gelip sahne karşısında piknik yaptığı festivale çeşitli konserler de eşlik eder.

Mysticon, Selanik Gizem Festivali de şehrin en özgün festivallerinden biridir. Eylül ayında düzenlenen festivalde şehrin gizemini kaçış odaları, interaktif oyunlar, hazine oyunları, karikatür sergileri bulunur. Ayrıca şehir içinde, şehrin gizemini keşfetme temalı düzenlenen farklı turlar da yapılmaktadır.