11 Ülke 10 Başkent - Arabayla Avrupa Gezisi: Berlin

Bugün 350 km'lik kısa bir yolumuz var. Önce Terezin Toplama Kampı’na ardından da Dresden’e uğrayıp, Berlin’de konaklayacağız.

Prag’dan 50.513137,14.160324 koordinatıyla çıktık. Navigasyon bizi 61 km sonra Terezin Toplama Kampı otoparkına getirdi.144 bin kişinin esir tutulduğu, 88 bin kişinin diğer ölüm kamplarına gönderildiği ve 33 bin kişinin son nefesini verdiği bu kamp hapishane  olarak inşa edilmiş ve uzun bir süre öyle kullanılmış.

Çekoslavakya’nın 1939 senesinde Nazi işgali ile beraber Gestapo SS Hapishanes'ine dönüşmüş. İkinci Dünya Savaşı ile beraber Rus, İngiliz, Fransız esirler burada tutulmuş. Terezin, bilinen toplama kampından ziyade daha çok bir dağıtım kampı olarak kullanılmış. Esirler yakalandıktan sonra Terezin’e getiriliyorlar buradan başta Polonya'daki Auschwitz kampı olmak üzere diğer kamplara gönderiliyorlarmış.

Şartlar o kadar kötüymüş ki esirler başka kamplara götürülmeden hayatlarını kaybediyorlarmış. Terezin kampında salgın hastalıklar o kadar yayılmış ki gardiyanlar çareyi kampı terk etmekte bulmuşlar. Bundan sonra Terezin’e ilk olarak mayıs 1945'de Sovyet askerleri girmiş ve sağlık ekipleri ile esirlere ilk müdahaleyi yapmışlardır.
Terezin Nazi Kampı girişinde 1945 senesinde Milli mezarlık kurulmuş. 10 bin kişinin mezarı burada bulunuyor

Terezin 1

Terezin 3

Terezin 4

Terezin mezarlık 1

Terezin mezarlık 2

Bu kampta çekilen acıları tahmin etmeye çalışarak bizi Dresden merkezdeki otoparka götürecek 51.049827,13.733221 koordinatıyla yola çıktık. Kampla Dresden arası 95 km. Bir saatte park yerine geldik.

Dresden, İkinci Dünya Savaşı'nda bombalanarak büyük yıkıma uğramış. Öyle ki Japonya`da atom bombasından ölen kişi sayısından daha fazlaymış Dresden`de ölenlerin sayısı. Şehrin neredeyse yüzde 90'ı tahrip olmuş. Bu nedenle şehirde restorasyon çalışmaları yapılmış, hala da yapılmakta.

Arabayı bıraktıktan sonra parkın hemen karşı tarafındaki 'Zwinger'i dolaştık. Dresden’in en önemli yapılarından biri Zwinger Sarayı. 1710-1732 yılları arasında yapılan sarayın adı mekanın yerinden geliyor. Zwinger iki sur arasındaki yer demekmiş. 

Zwinger’in karşısındaki Taschenberg sokağından dümdüz ilerleyip Neumarkt Meydanı ve Frauenkirche’yi gezdik. Kilisenin arkasından Elbe Nehri'ne doğru yürüyüp Avrupa’nın balkonu olarak da adlandırılan Brühlsch Terrasse’ı gördük ve nehri sağımıza alıp yürüyerek Theaterplatz’ a çıktık. Burada verdiğimiz fotoğraf molasından sonra Augustubrücke’den Elbe Nehri'nin karşısına geçip Hauptstrasse’yi izleyerek Albertplatz’a çıktık. Hemen soldaki Königstrasse’den nehre doğru yürüyerek  Palaisplatz’a gelip Japanisches Palais’i (Japon Sarayı) görüp arabanın yanına döndük.

Benim bir paragrafta anlattığım bu gezi iki saatten fazla sürdü. (Gezilen yerlerle ilgili detaylı bilgiler internette bol miktarda olduğu için ayrıntıya girmedim.)

Dresten 1

Dresten 4

Dresten 5

Dresden'i bir kez daha gelinmesi gereken şehirler listesine alınarak Berlin’de konaklayacağımız Metropolitan Hotel’e doğru yola çıktık.

Dresden-Berlin arası 186 km. Almanların o meşhur, hız limiti olmayan otoyollarında, asfaltı ağlatma niyetiyle geçtim direksiyon başına… Ama heyhat! Adım başı yol çalışması. Tam hızlanıyorum, hop yol tamiratı. Bitiyor, ‘oh be’ diyorum; 5 km sonra yeniden başlıyor tamirat. Yorgun ve bıkkın olarak otele varıyoruz.

Otelin çok geniş ve ferah odaları var. Önündeki caddeye park yapılabiliyor. Saat 09.00-20.00 arası ücretli (Saati 1 Euro). Merkeze çok yakın. Tek eksik odada mini bar olmayışı.

Berlin’de nasıl gezilirle ilgili hazırladığım notlar eşliğinde Berlin turuna başlıyoruz. (Notları olduğu gibi aşağıya aldım.)

“Geziye başlamak için otelden Zoologischer Garden istasyonuna gel. İstasyonun önündeki otobüs duraklarından 100 nolu otobüsle Brandenburg Gate’e gel. Kapıyı gör.

Brandenburger Kapısı 1

Unter den Linden’a yüzün dönük sağ tarafa ilerle Yahudi Soykırım Anıtı'nı gez. Geri kapıya dön. Bu sefer sola doğru yürü Reichstag Building’e gel. Çok kalabalık yoksa içini; varsa dışını gez. (Çok kalabalıktı, sadece dıştan baktık.) Kapıya gel kapının arkasındaki parkın içine giren geniş yolu izleyerek Berlin Zafer Sütunu'nun olduğu alana çık, gez. (100 nolu otobüs de geçer.) Tekrar kapıya gel, kapının önündeki Pariser Platz’ı gez. Buradaki Adon Otel ve diğer binaların mimarisini incele.

Soykırım anıtı

Reichstag

Unter den Linden’den etrafına bakınarak yürü. (Metro çalışması var.) Berlin Katedrali'nin yanına gel. Katedrali gez. Katedralin yakınlarında seyyar sosisçilerde karnını doyur. Katedralin yanındaki bahçenin kenarından yürüyerek Müzeler Adası'nı gez. Buradan tekne turu da yapabilirsin. (Yapmadık)

Katedralin önünden yürüyerek Televizyon Kulesi'nin olduğu Alexanderplatz’a gel. Buralarda gez. Dünya Saati'ni gör. 

Buradaki gezintin bitince kırmızı hat metroyla Potsdamer Platz’a gel. Metrodan çıkınca meydanda sağdaki camlı, soldaki kahverengi gibi, kızıl gibi binalar olan caddeye gir. O camlı binanın arkası Sony Center. Orayı gez.

Buradan Checkpoint Charlie’ ye gidilecek. Sony Center’den 950 m. Hava güzel ve yorgun değilsen, geldiğin yöne yürü. 2. dörtyoldan sağa Mauerstrasse’ye sap. İlerle. Friedricstrasse ile birleşir. Yürü, karşına çıkar. U6 nolu metronun Checkpoint Charlie durağında inerek de buraya ulaşabilirsin.

Checkpoint Charlie 2

Checkpoint Charlie 1

Buradan geldigin yöne doğru biraz yürüyüp sola Zimmerstrasse’ye saparsan 400 metre sonra Berlin Duvarı’ndan kalan bir bölümü ve Terör Müzesi'ni görürsün.

Friedricstrasse canlı bir caddedir. Unter den Landen’a doğru yürüyerek çık. Çok çeşit mağazalar var. Bakın.

Gezinin ikinci bölümü için:
Checkpoint Charlie’den M29 otobüs, U2 metro veya S7, S75 ile Zoologischer Garden Bhf.’a gel. Hemen istasyonun karşısındaki Hardenbergstrasse ile Yıkık Kilise'nin oraya in.

Yıkık kilise

Kilisenin yanındaki caddeyi gez, hayvanat bahçesi girişini gör.
İstasyona yüzün dönük kilisenin solundaki Kurfürstendamm caddesini gez. Tekrar kilisenin yanına gel. Kudam caddesinin devamı olan Tauentzienstrasse’ye gir. İlerde sağdaki Berlin’in en büyük alışveriş merkezi  KaDeWe’ yi gez.
Buraya metro ile gelmek istersen U1-U2-U3 ile gelebilirsin. M19-M29-M46-N1-N2-N3 otobüsleri de buradan geçer.
Türk semtine gitmek için U1, U8 metrolarından Kottbusser Tor durağında in.  Berliner Bank'ın köşesinden Adalbertstrasse'ye sap orası ve çevresi."

Türk mahallesi 2

Türk mahallesi 1

Berlin’deki ikinci günümüzde önce Postdam’ı gezdik. Otelden 52.405073,13.034836 koordinatıyla Park Sanssouci'deki 18 ve 19. yüzyıl tarihli saraylar ve bunların bahçelerinin olduğu yere geldik. Parkın geniş arazisinde yer alan büyüleyici saraylar, köşkler, çeşmeler ve tapınaklara hayran olduk.
(Potsdam'ın bir çok bölgesi UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.)

saray 2

saray 3

saray 4

saray 5

Meşhur yel değirmenini de gördük...

değirmen 1

52.396565,13.047756 koordinatıyla merkeze yakın kapalı park yerine geldik. Burada bir alışveriş merkezi var. AVM’ye arkan dönük soldaki Schopenhauerstrasse üzerinden yürürsen Lusienplatz’a çıkarsın. Buradaki Branderburger Kapısı'nı gör, sokağını gez. Sokak St.Peter und Paul Kirche’de son bulur. Kiliseyi gez. Eğer pazar kurulmuşsa ilk grişteki sosisçiye uğra, karnını doyur. Ucuz ve lezzetli. Pazarın sol tarafından ilerle; sokak bitince sağa sapıp “Hollanda Evleri” ni (Dutch Quarter) gör. Kafelerde otur…

cadde 3

kilise

at arabası

Berlin'e kadar gelmişken mutlaka uğranması ve bir tam gün ayrılması gereken yerlerden birisi Potsdam. Bizim Berlin’de gezecek yerlerimiz de olduğundan yarım günlük bir turla yetindik.

Berlin biz Türkler için gezmesi çok rahat bir şehir. Her yerde Türkçe konuşmalar duyabilirsiniz. Türk Mahallesi’nde eğer özlediyseniz her çeşit Türk yemeklerinin satıldığı lokantalar var. Kesinlikle dil sorunu yaşanmıyor. Bilet makinelerinde Türkçe dil seçeneği var. Gezilecek yerlerin çoğu AB bölgesi içinde olduğu için kısa süreli turistik amaçla gelenler AB bölgeleri için bilet alsalar yeterli olacaktır. 7 Euro günlük tek kişi, 17 Euro günlük grup (5 kişi) bileti. Aldığınız biletleri toplu taşıtlara binmeden önce onaylatmanız gerekiyor.

Berlin’den görüntülerle yazımıza son verelim. Bir sonraki durağımız Hamburg...

berlin 14

berlin 13

berlin 12

berlin 11

berlin 9

berlin 8

berlin 6