Bangkok'ta Wat Pho ve Thai Masajının İncelikleri

Bangkok’ta yer alan Budist tapınağı Wat Pho,Reclining Buddha (Yatan Buddha) olarak da adlandırılmaktadır. Tapınağın, geleneksel Thai masajının doğduğu yer olduğu bilinmektedir.

Şehirde en çok ziyaret edilen turistik noktalardan biri olan tapınaktaki anıt, 15 metre yüksekliğinde 43 metre uzunluğundadır. Üzerinde Tayland'ı temsil eden 7 katmanlı şemsiyenin yer aldığı anıtta 108 adet uğurlu sembol bulunmaktadır.

Tam ismi Wat Phra Chettuphon Wimon Mangkhlaram Ratchaworamahawihan olan tapınak, Yatan Buddha anıtıyla her yıl milyonlarca turisti kendisine çekmektedir. Sağ kolu üzerine uzanmış anıt, tapınağın en dikkat çeken bölümüdür.

Ayakları 3 metre yüksekliğinde olan anıtın koridorunda 108 adet bronz kâse yer almaktadır.

Bu kâselere para atmanın şans getirdiğine inanılmaktadır. Burada kâselere atılan paralar daha sonra buradaki görevliler tarafından toplanıyor ve toplanan paralar tapınak yararına kullanılıyor.

Tapınağın iki girişi bulunmaktadır; biri Th Chetuphon’da diğeri ise Th Thai Wang’ta yer almaktadır. Th Chetuphon’daki giriş kısmen daha sakindir.

Tapınağa gidildiğinde ibadet edenlere saygı duymaya ve sessiz olmaya dikkat edilmelidir.

Thai masajı yaptırmak istiyorsanız en uygun yerlerden biri olan tapınakta, masaj kurslarına kayıt olma imkânı da bulabilirsiniz. Tapınak, masajın öğretildiği önemli okullardan biri olarak görülüyor. Hatta zamanında okuma yazma kısıtlı olduğu için Thai masajının yapılış biçimi buradaki duvar resimleri ve bahçede heykeller vasıtasıyla kuşaktan kuşağa aktarılmış.

Aynı zamanda Tayland’da birçok farklı merkezde ülkemize göre oldukça uygun fiyatlara Thai masajı yaptırabilmeniz de mümkün. Dinlendirici özelliğiyle öne çıkan Thai masajı; enerji akımını hareketlendirmek, gerginliği gidermek için birebir.

Tayland tıbbının en eski iyileştirme sanatlarından biri olarak kabul edilen bu masaj türü, sakatlanmalara karşı direnç de oluşturmaktaymış. İnsan anatomisi hakkında eğitim verilen kişiler tarafından yapılan masajın, eklem esnekliği sağlayıp aynı zamanda hem zihne hem de vücuda bir dinginlik sağladığı belirtiliyor.

Yavaş hareketlerle belirli bir ritimde yapılan masaj; çakraları açarak bedeni sarıp, vücutta akarak elektromanyetik alanları basınç yoluyla tedavi etmeyi içeriyormuş. Kuzey usulünün, güney usulüne göre daha yumuşak hareketler içerdiği bilinen masaj; birçok germe, çekme, esnetme hareketiyle yapılıyor.

Masaj süresi 1-2 saat aralığında ya da isteğe bağlı olarak daha uzun süre de devam ettiriliyor.Thai masajıuygulatırken giysilerinizi çıkarmanız gerekmiyor. Ancak hareketlerin rahat uygulanabilmesi için üzerinizde rahat kıyafetler olmalı. Eğer üzerinizdeki kıyafetler buna uygun değilse size hemen orada kıyafet temin ediyorlar.

Thai masajını ilk defa yaptıracaklara küçük bir uyarı; bu masaj öyle masaj yağlarının kullanıldığı tütsü kokuları arasında hoş ve loş bir ortamda yapılmıyor. Oldukça sert hareketleri olan masaj sonrası önce kendinizi dayak yemiş gibi hissetseniz ama kısa süre sonra vücudunuzdaki rahatlamayı fark ediyorsunuz.

Tayland’a giderseniz bu masajı deneyimlemeden dönmemelisiniz.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni