Google+

Arama formu

BÜYÜK İSKENDER'İN ŞEHRİ ÜSKÜP

Makedonya'nın başkenti olan Üsküp (Skopje) Büyük İskender Havalimanı’na indiğiniz andan itibaren küçük ama şirin, yeni gelişmeye çalışan bir ülkeye geldiğini hissedeceksiniz. Havaalanından 20 Euro karşılığında (pazarlık yaptırmıyorlar tarife mevcutmuş) şehir merkezine gidebilirsiniz.

Vardar Nehri’nin ikiye böldüğü farklı iki şehir gibi Üsküp…

Üsküp

Bir tarafta eski zaman yerleşiminin hâkim olduğu ve Osmanlı’nın izlerini taşıyan eski Üsküp, diğer tarafta yeni yapılanan heykellerin ve yeni binaların yükseldiği yeni Üsküp… Vardar Nehri üstünde Fatih Sultan Mehmet Han'ın yaptırdığı taş köprü çok güzel. Ayrıca büyük şehir meydanındaki Büyük İskender'in heykeli ihtişamlı ve daha onlarca heykelle sanki Üsküp bir heykeller şehri…

Beni en çok etkileyen, mimari yönde Osmanlı’nın izlerini taşıyan eski Üsküp. Yer taşları, camileri, eski Osmanlı mimarisi dükkân, ev ve hanlarıyla, köftesiyle eski yerleşim yeri daha çok hoşuma gitti. Lezzet olarak tavsiyem; köftesi, güveçte kuru fasulyesi ve trileçe tatlısı. Mutlaka tadılmalılar…

Üsküp şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Downtown Monument Apartment, Calla Bella Residence, Del Toro Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Quiet Central Apartment, Apartment Aminta DeLux gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz New Lux Quiet Apartment Ivana, Ivan Apartment Skopje, Debar Maalo Studio tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Üsküp aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kalesi, şehri ihtişamı ile  görmek için mükemmel bir fırsat. Otel ve hostelleri mevcut, fakat tavsiyem gitmeden önce otel veya hostel’inizi ayarlamanızı öneririm.

Üsküp-1

Görülmesi gereken yerleri; Makedonya Meydanı, Taş Köprü, Eski Üsküp Çarşısı, Makedonya Arkeoloji Müze Binası, Makedonya Milli Tiyatrosu, Zafer Kapısı, Mustafa Paşa Camii, Davut Paşa Hamamı, şehri kuşbakışı izleyebileceğiniz Vodno (Milenyum Haçı). Haç, Hristiyan dünyası tarafından şehirde dini daha çok hissettirebilmek için  66 metre yüksekliğinde yapılmış demirden haç.

Çok şık kafeleri mevcut. 1 günde gezilebilecek küçük ama güzel bir şehir.

Üsküp-2

Üsküp-3

Ayrıca Vodno'ya çıkmak isteyen gezi severler, toplu taşıma araçlarıyla 25-30 dakikalık bir yolculuk ile belli bir noktaya kadar çıkabiliyorlar. Oradan dağın tepesine teleferik ile devam ediliyor. Dağın zirvesi olduğu için yazın bile Vodno çok soğuktur. Dikkatli olmanızı öneririm. Şehri, manzarası ile seyredebileceğiniz en güzel yer. Ayrıca Makedonya'nın görkemli Şar Dağları’nı izleyebilirsiniz.  

Üsküp-4

Üsküp'e 30 dakika uzaklıktaki Matka Canyon, şiddetle görmenizi isteyeceğim yerlerden biridir. Sessiz ve sakin, dağların çevrelediği, nehrin üstünde kano ve tekne gezintisi yapabileceğiniz, sadece eski bir kilisesi, bir butik hoteli, bir restoranı ve kafesi olan huzurlu bir yer. Buraya ulaşım, Üsküp'ten taksi ya da toplu taşıma araçları ile yapılabilir. Araçlar bir noktaya kadar gelebiliyor, sonrasında yürümeniz gerekmektedir. Görmenizi çok isterim.

İyi geziler…


Yazar Hakkında

Cüneyt Durhan

1978 Tekirdağ ikametliyim.. Gezmeyi ve seyahat edip , yeni yerler keşfetmeyi seviyorum.. Yeni kültür ve keşfedilecek yerlerin her zaman bir mutluluk kaynağı olduğunu düşünüyorum.Ülke veya şehrin kimliğini tanımak , halktan izlenimler edinmek , yöresel yemeklerini tadmak ve doğa güzelliklerini görmek herkes gibi benide heyecanlandıyor....