Barselona Hakkında Pratik Bilgiler

Merhaba bir öğrenci gözünden Barselona  aslında harika ama bir o kadar da pahalı bir şehir. Size öncelikle kalacak yer konusunda bilgi vermek istiyorum. Tren garından çıkıp yaklaşık 20-25 dakika yürüdükten sonra rezervasyon yaptığım hostele ulaşıyorum. Bu kadar uzun sürmesinin sebebi merkezde olması. Kaldığım hostelın ismi After Hostel ve 2 geceliğine 14 Euro verdim ki bu Barselona'da merkezi bir yerde bulabileceğiniz en ucuz hostellerden biridir. Çünkü Barselona otelleri bir hayli pahalı maalesef.

Hostelin içine gelecek olursak sanki daha önce kimse kalmamış gibi harika temiz banyoları var :) Şaka yapmıyorum gerçekten bu kadar temiz banyosu olan hostel bulmak zor. Bunun dışında hostelin içerisinde Barselona'da gezilebilecek yerlere dair küçük kartçıklar [ bunlara ne denir bilemiyorum :) ] bulunuyor Barselonaya gelirken bilmediğiniz aklınızda bulunmadığı yerlere burdan bakabilirsiniz.

Kalacak yer ile ilgili bu kadar bilgi verdikten sonra şehir de yapılacaklara geçelim:

Öncelikle Mimar Antoni Gaudi! Muhteşem eserlere imzasını atmış bütün şehri sanatıyla süslemiş her yerde ona ait eserler bulmak mümkün. Gaudi'nin ölümü de eserleri gibi sıradışı. La Sagra da Familia son eserini tamamlarken orada çalışan işçiler gibi giyiniyor ve bir gün bu şekildeyken ona tramvay çarpıyor ve üstünde ki kıyafetlerden dolayı tanınamayan Gaudi devlet hastanesine kaldırılıyor. Çarpılan kişinin Gaudi olduğu anlaşılınca özel hastaneye götürülmesi teklif ediliyor ancak Gauidi bunu kabul etmiyor ve ''benim yerim burasıdır'' diyor. Gauidi malesef kurtarılamıyor.

1. Eğer Barselona'nın o harika atmosferini ve düzenli! Kentleşmesini görmek istiyorsanı bunu en iyi görebileceğiniz yerlerden biri Park Guell diye düşünüyorum. 8 Euro giriş fiyatı var ancak malesef ki burada öğrenci indirimi yok yani standart fiyat. Buraya gitmek için biraz yokuş çıkmanız gerekebilir ancak görülecek manzara için değer diye düşünüyorum ama aynı şeyi Park Guell 'in içi için söyleyemeyeceğim. Aslında sıkıntı tam olarak burada başlıyor. Büyük beklentiler içerisine sokuyor hep sizi insanlar ve siz de aşırı beklenti içine giriyorsunuz. Aslında beklenti içine girilmese gördüklerinizle yetinebilirsiniz :) Park Guell bana fazla sade geldi bunun için daha görkemli yapılar bekliyordum ben.

2. La sagra da Familia nam-ı diğer bitmeyen kilise. Girişin yaklaşık olarak 20 Euro gibi bir ücreti vardı. Yeterince ihtişamlı ve bu abartıldığı kadar güzel ve değecek bir kiliseydi.

3. Casa Battlo ve Casa Mila var bir de bunlar alışveriş caddesinin üzerinde bulunan Gaudi'nin eserlerinden yine. Casa Battlo nun girişi 21 Euro, Casa Mila ise 18 Euro. İkisinin de içerisine giremedim çünkü bana biraz pahalı geldi ama söylendiğine göre dışarıdaki mimarinin içerisinden pek farkı yokmuş ve bana göre ilgi çekici olan Casa Battlo'ydu çünkü balık sırtı çatısı ve balık dişleri şeklinde balkonları gibi ilginç detayları vardı. Genel de turistler de bu iki evden birini tercih ediyolar girmek için daha ikisine birden gireni duymadım ben :)

4. La Rambla caddesi, İstanbul'un istiklali konumunda :) İstiklal'e benzettim ama ağaçsız da değil tabi ki! Christoph Colomb heykelini gördüğünüz de cadde sona eriyor. Yaklaşık 1,5 km uzunluğunda bu cadde. üzerinde yemek yiyebileceğiniz birçok küçük restoran var ve menü şeklinde yemenizi tavsiye ederim. 3 tapas+paella+tatlı 10 Euro'ya yemiştim ve yeterince doyurucuydu.

5. Bir de La rambla caddesinin üzerinde yer alan La Boqueria denilen pazarı var. Burada aklınıza gelmeyecek envaı çeşit meyve, sebze, şekerlemeler ve balıklar satılıyor. İsterseniz durup yiyebileceğiniz içerisinde büfe tarzı yerleri de var. Ancak biraz pahalılar tabi.

6. Son olarak da benim yapamadığım içimde kalan şeyi yapın: La Rambla caddesinin sonuna geldiğiniz de Barselona sahili karşılayacak sizi. Kumsalında bir gece yazın giderseniz sabahlayın :)