Cruise ile Uzakdoğu Turu – 15. Bölüm: Singapur

Tabii ki sabah kahvaltılarımızı yine rahat rahat yaptık. Ne de olsa bavullarımız limana indi, odalarımızı boşalttık. Saat 11.00 e kadar gemiyi terk etmek için zamanımız var. Personel de yeni gelecek yolcular için saat 15.00 e kadar gemiyi hazırlayacaklar ve Diamond Princess bu sefer aynı rotayı kuzeye doğru yapacak.

Otobüsümüze biniyor ve otelimize saat 12.00 de varmış oluyoruz. Hemen odalarımıza yerleşip Singapur’u keşfetmemiz lazım. Ne de olsa yarın gece yarısına kadar vaktimiz var. Uçağımız İstanbul için saat 23.50 de kalkacak. 4 kişilik ekibimle saat 13 de buluşuyoruz ve önce otelimizin etrafını keşfe çıkıyoruz. 15 dakikalık yürüyüşten sonra meşhur Orchard Bulvarına ulaşıyoruz. Hafif yağmur çiselemeye başladı ama olsun bizi durduramaz. AVM’lerin ve içerlerinde de marka mağazaların bulunduğu bu bulvarda dikkatimizi bir kuyruk çekiyor. İnsanlar sakin sakin kaldırımlara taşmış belli ki bir mağazanın açılmasını bekliyorlar. Mesele şu efendim. O güne mahsus mağaza %20 indirim yapmış ve içeriye belli sayıda insan alındığı için, kapıda kuyruk var. Bir taraftan da yağmur yağıyor. Bu şemsiyelerle bekleyiş manzarasını görmeniz lazım.

Şimdi isterseniz sizlere biraz Singapur hakkında bilgi aktarayım. 1819 yılında Thomas Raffles adalara yerleşilmesinden sonra burada İngiliz koloni devletinin ilk adımlarını atmış. İngiliz kolonisi olarak 1827 yılında şimdi sanat merkezi olan ilk parlamento binasını inşa ettirmiş ve bugünkü modern yeni parlamento binasına 1999 yılında taşınılmış.  Bugün 5 milyon nüfuslu Güneydoğu Asya’nın tek ada şehir devleti. Para birimi Singapur doları(SGD) ve 1$ = 1.27 SGD. Singapur halkının %75 ini Çinliler, %14 ünü Malaylar ve %9 unu da Hintliler oluşturmaktadır. Singapur’un %50 si büyük ana parklardan oluştuğu için her taraf yeşil. 4 adet de tabiat koruma havzası var. Tabii ki programımızda bu parklardan bence en güzel olanı National Orchid Garden’ı ziyaret edeceğiz, ama yarın. Bugün küçük Hindistan ve yanındaki Çin mahallesine doğru gidiyoruz. Yürüyerek yarım saatte Çin mahallesine geldik. Önümüze ilk olarak Sri Mariamman Hindu Tapınağı çıktı. Hemen içerisine bir göz atıyoruz. Resimlerde de göreceksiniz, rengarenk ve her tarafı küçük heykelciklerle donatılmış. İşte size kapısının önünde bir poz ve binanın kubbelerinden birinden küçük heykelcik resimleri.

Hemen yanındaki sokağa giriyoruz. Buyurun size Çin mahallesi. Sanki biz Çin’den gelmemişiz gibi merakla dükkanlara giriyoruz. Ama durun bir mola verelim hele. Bir şeyler içelim, can bu değil mi?

Burada iki dükkan ilgimi çekti. Birisi Tenten’in dükkanı. İçeride her şeyin bu temada olduğu mağaza, hatta Kaptan Haddok ve Tenten’in köpeği Fındık’ın da çok hoş eşyaları var. İyice gezdim merak etmeyin.

Diğeri de içeride bayağı pahalı antikaların satıldığı bir antikacı mağazası. Oradan aldığımız yatan ve göbeğini kaşıyıp tesbih çeken Buda heykelini ucuza kapattım diyebilirim !

Eveet yürüyüşümüze devam ediyoruz. Şimdi, sırada Clarke Quay ve Singapur nehri turumuz var. Buralar eski koloni mahalleleri. Müzeler, tiyatrolar, heykeller, bar ve restoranlar hepsi birarada.  

Singapur nehri boyunca heykellere takılıyoruz.O kadar sevimliler ki size göstermeden olmazdı.

Nehir kıyısında dolaşan tekneleri ve biz poz veren Singapurlu kızları da atlamayacağım. 


Şimdi yolun sonuna doğru yaklaştık. Niye yolun sonu. Çünkü meşhur Marina Bay Sands Oteli, Singapur’un simgesi kafası aslan, gövdesi balık ve dalgalar üzerinde duran Merlion heykeli ve fıskiyesi altında poz vermeden olmazdı. Marina Bay Sands Oteli tepesinde gemi şeklindeki 3 blok’u birbirine bağlayan barı ve havuzu meşhurdur. Havuzuna girerseniz o gördüğünüz geminin içersinde yüzüyor olursunuz.  Bu otel aynı zamanda altında Singapur’un en büyük kumarhanesini barındırıyormuş. 2010 yılındaki açılışında 8 milyar dolar olan maliyeti ilk 3 senede çıkmış. Peh peh peh..
  


  
Merlion Heykelinin hemen arkasında bulunan yuvarlak onü açık binaya dikkatinizi çekmek isterim.

Burası 2002 yılında hizmete açılan Esplanade Tiyatro ve konser salonu, akustik bakımından dünyanın ilk 5 salonu arasında gösterilmektedir. Çatısı da aluminyumdan imal edilmiştir. Şimdi biraz gökdelenlerin arasında kaybolma zamanı. Akşam oluyor ve biz akşam vakitimizi burada nehir kıyısında geçirmeye ve yemeğimizi sahilde masası olan restoranlardan birinde acılı, karabiberli mavi yengeç yiyerek tamamlamaya karar verdik.

Otelimize döndükten sonra rahat yataklarımızda derin bir uykuya daldık.

22.GÜN SİNGAPUR

Sabah otelimizde kahvaltımız güzeldi. Akşam üstü saat 16.30 da otelde buluşmak ve saat 17.00 de havaalanına hareket etmek üzere grubumuz ile randevulaştık.

İlk hedefimiz Orkide Bahçelerini gezmek. Hemen bir taksiye bindik ve 15 dakikalık yolculuktan sonra prıl pırıl, yemyeşil bir yere geldik. Vaktimiz kıymetli olduğundan hemen bahçelere giriş yaptık.

Olağanüstü güzel bahçeler ve çiçekler gördük. Gezerken insan kendini cennette zannediyor. Burasını anlatmaya kelimeler yetmez zaten. En iyisi siz resimlere bakın ve bu güzellikleri görmek için planlarınızı ertelemeyin artık diyorum.
    

Tabii turistler için girişte çok güzel hediyelik eşyalar ve orkide temalı biblo ve kolyeler satan mağazalar da var. Oraları gezmeden ve birşeylere dokunmadan olmaz. Bir de size parkın ziyaretçilerinden bir poz ikram ediyorum.

2 saatimizi burada geçirdikten sonra şimdi hedefimizde eğlence adası Sentosa var. Hemen bir taksiye biniyoruz ve 20 dakikalık yolculuktan sonra Sentosa adasına tünelden geçerek ulaşıyoruz. Şöföre bizi merkezi bir yerde indirmesini söylüyoruz. O da bizi kumarhanenin girişindeki kapalı alanda bırakıyor. Bozuk paramız yetmediğinden taksi ücretini de kredi kartımız ile yapıyoruz. Bunu da denedik yani.    

Şimdi içeriye girip Casino’dan başlayıp, üst kattaki Universal stüdyoları ve adanın diğer yerlerini de hava metrosu ile gezeceğiz.
        

Hava metrosu ile adanın sonuna kadar bir gidip geliyoruz.

Belli saat içersinde inmek, binmek ve dolaşıp tekrar binmek bedava. Yani 1 kere bilet almaya bakıyor. Bir sürü durak var bu adada. Her durakta değişik yerler ve güzellikler görüyoruz. İşte duraklardan bazı fotograflar.

Bu açık otobüsler de sizi ayrıca son duraktan alıp plaj ve diğer eğlence yerlerine götürüyor. Tabii ki restoran ve kafelere de. Paranızı cebinizden nasıl alacaklarını biliyorlar.

İşte bütün tatlılığı ile ekibin en uyumlu üyesi Ayfer Çakır. Ona da zaten bu sevimli aslan ile beraber poz vermek yakışırdı. Ona bir alkışşşş. Artık öğle vaktini geçtik. Şehre dönelim ve otelimize yakın yerlerde dolaşıp son alışverişlerimizi tamamlayalım diyorum. Hava metromuza binip ana karadaki istasyona oradan da taksi ile otelimize yakın olan Orchard bulvarına gidiyoruz. Mağazaları gezerek Uzakdoğu seyahatimizdeki artık son saatlerimizi değerlendiriyoruz. Son dakika hediyelikler alınıyor ve otelimize zamanında dönerek diğer grup üyelerimizle beraber bizi havalimanına götürecek olan servis otobüsümüze, rehberimiz eşliğinde biniyoruz. Singapur Havalimanı; dünyanın büyük, modern terminalleri ve en işlek havalimanı dalında ödül almış meşhur Changi Havalimanı. Check-in ler yapılmadan önce bagajlarında fazlalık olduğunu hisseden arkadaşlarımızın hafif bagajlılarla sohbetlerinin arttığının farkındayım. Eh ne de olsa 22 gün geçirdik beraber bu kadar güzellik de yapılmalı. Bizim bagajlarımız tam 23’ er kg tartıyor. Ama o da ne 26 kg olan da sorun çıkartmadan geçiyor.  E ne de olsa memleketimin havayolu THY o kadar iltimas geçsin bize. Diğer havayollarında bunun geçerli olduğunu zannetmiyorum.1 kg'nin bile hesabını alırlar.

Bagajlarımızı verdik, gümrük kontrolünden de geçtik. Şimdi artık rahatlıkla free shopları inceleyebiliriz.  Hele bir de uçağımız 2 saat rötar yapıp bizi gece saat 2 lere kadar havalimanında bekletirse bol bol etrafı ezberlemeye zamanımız olur. Biraz sıkıcı oldu ama elden başka bir şey gelmiyor.

Uçağımıza yerleştikten sonra artık hasret ile memleketim de güzel memleketim nakaratları başlıyor. İnsan dışarıda ne kadar güzel günler geçirse de, yine “bülbülü altın kafese koymuşlar, memleketim demiş” değil mi? Biz de öyle diyoruz. Evimizi özledik.

Yazı dizimizin de böylece sonuna geldik sevgili okuyucularım ve arkadaşlarım. Hepinize; yazılarımı okuyarak yaptığınız katkılarınızla, grup arkadaşlarıma ve bu seyahati düzenleyen Golden Bay Seyahat acentasına ve rehberimiz Teoman Cimit’e de ilgi ve yakın dostluklarından dolayı teşekkür ediyorum. Başka bir yolculukta tekrar beraber olmak üzere hoşçakalın.

*** “CRUİSE İLE UZAKDOĞU TURU” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU –PEKİN VE PEKİN ÖRDEĞİ
www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---1--bolum--pekin-ve-pekin-ordegi

2.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – PEKİN TURU VE ÇİN SEDDİ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---2--bolum--pekin-turu-ve-cin-seddi

3.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – TIANJIN VE CRUISE İLE TANIŞMA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---3--bolum--tianjin-ve-cruise-ile-tanisma

4.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – GÜNEY KORE BUSAN’A VARIŞ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---4--bolum--guney-kore-busan-a-varis

5. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU - BUSAN’DAN NAGASAKİ’YE YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---5--bolum--busan-dan-nagasaki-ye-yolculuk

6. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – NAGASAKİ - JAPONYA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---6--bolum--nagasaki---japonya

7. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---7--bolum--sangay

8. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY’DAN HONG KONG’A YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---8--bolum--sangay-dan-hong-kong-a-yolculuk

9. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 9. BÖLÜM: HONG KONG
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---9--bolum--hong-kong

10. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 10. BÖLÜM: HONG KONG'TAN VIETNAM'A YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/-cruise-ile-uzakdogu-turu---10--bolum--hong-kong-tan-vietnam-a-yolculuk

11. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 11. BÖLÜM: NHA TRANG VIETNAM
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---11--bolum--nha-trang-vietnam

12. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 12. BÖLÜM: PHU MY VIETNAM
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---12--bolum--phu-my--saigon--vietnam

13. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 13. BÖLÜM: BANGKOK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---13--bolum--bangkok

14. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 14. BÖLÜM: BANGKOK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---14--bolum--bangkok-tan-singapur-a-yolculuk

15. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 15. BÖLÜM: SİNGAPURwww.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---15--bolum--singapur

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.