Floransa Seyahatinde Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları (4. Bölüm)

Dördüncü Gün  Santa Maria Novella Tren İstasyonu’nun McDonald’s tarafındaki duraktan 12 numaralı otobüse binin, Firenze’de metro ulaşımı yok. Ulaşım, tramvay ve otobüslerle sağlanıyor. Otobüsler çok konforlu… Tarihi merkezin içinde yollar çok dar olduğundan buralara büyük otobüs vermiyorlar. A, B, C, D isimli midibüsler tarihi merkezin farklı güzergâhlarında ulaşımı sağlıyor. Zaten bu otobüslere de çoğunlukla turistler biniyor. 12 numaralı otobüsün son durağı Michelangelo Meydanı. Otobüsün az sonra Firenze’nin dışındaki yeşillik ve üst gelir gurubunun evlerinin olduğu yerlerden geçtiğini göreceksiniz.  San  Miniato Al Monte Kilisesi’nin önünde inin. Hemen sağınızda San Miniato Kilisesi ve ona çıkmak için kullanacağınız merdivenleri göreceksiniz. Merdivenlerden çıkın. Kilisenin avlusuna ulaştığınızda arkanıza dönün ve muhteşem Firenze manzarasını seyredin. Bu nokta, bölgedeki en güzel Firenze manzarası sunan tepelik yer. Kiliseyi gezdikten sonra avludaki taş duvarlara ya da banklara oturup harika Firenze manzarasını seyredin.

Kiliseden ayrılıp otobüsten indiğiniz durağa gelin. Otobüs yolunu takiben aşağıya sağa doğru yürümeye başlayın. Biraz sonra meşhur Michelangelo Meydanı’ndasınız. Burası diğer meydanlar gibi tarihi bir meydan değil aslında. Burası Firenze’ye tepeden bakan, harika bir seyir zevki sunan büyük bir teras. Meydana vardığınızda birçok insanın akın akın tarihi Firenze’nin üzerinde güneşin batışını seyretmek için buraya geldiğini göreceksiniz. Burada kesinlikle birkaç saat geçirmelisiniz. Meydanın farklı farklı kısımlarından uzun uzun Firenze’yi seyredin. Arno Nehri üzerindeki köprüler ve tabii Ponte Vecchio Köprüsü’nün güneşin batışına yaklaştıkça bir peri kızı gibi nasıl güzelleştiğine şahit olun. Michelangelo Meydanı’na giderken şarap ve İtalyan peyniri götürmeyi unutmayın. Hayatınız boyunca göreceğiniz en muhteşem görsel şölenlerden birini yaşayacağınızı garanti ediyorum.

Güneşin batışını beklerken; meydanın sol tarafındaki merdivenlere oturup, o anda konser veren bir sokak sanatçısının müzik ezgileri ile ruhunuzu okşamasına izin verin.

Floransa’ya Pisa üzerinden THY ile geldiyseniz Pisa’yı gezmeyi dönüş gününe bırakın derim. Dönüş günü Floransa’dan erken ayrılırsanız; Pisa Galileo Galilei Havaalanı’nda check-in yaptırıp bavullarınızı THY kontuarından teslim ettikten sonra Pisa Kulesi’ni görmek için uçak kalkış saatine kadar 2-3 saatlik bir vaktiniz olacak.

Havaalanının dışına çıkıp bir taksiye binin ve sizi Pisa Kulesi’ne götürmesini söyleyin. 10 dakika sonra Pisa Kulesi’nin de içerisinde bulunduğu büyük meydana gelmiş olduğunuzu göreceksiniz. Bir saat içinde Pisa Kulesi’ni ve meydandaki diğer müzeleri ziyaret edip tekrar taksiye binip havaalanına dönebilirsiniz. Bu gidiş-geliş için taksiye ödeyeceğiniz ücret sadece 15 Euro. Eğer 3-4 kişiyseniz Pisa Havaalanı’ndan Pisa Kulesi’ne gitmek için  kesinlikle otobüsü kullanmayın taksiyi kullanın. Zira bu şekilde hem para hem de zaman tasarrufu sağlarsınız.

FİRENZE SEYAHATİNDE HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRACAK İPUÇLARI

1- Tarihi bir şehir olduğu için burada büyük bir süpermarket yok. İşte, mutfaklı bir yerleşim biriminde ikamet edenler için her türlü İtalyan ürününü ve diğer gıda ürünlerini çok uygun fiyata bulacakları bir adres: Supermercado Conad. Santa Maria Novella Tren İstasyonu’nun çaprazında bulunan minik Piazza dell’Unita Italiana Meydanı’na gelin (dikilitaşın olduğu meydan) Via del Melarancio Caddesi’ne girin. Hemen solda Supermercado Conad yer alıyor. Bu market bizdeki süper marketler kadar büyük olmasa da bütün yeme-içme ihtiyaçlarınızı görebilecek büyüklükte bir market, Firenze’nin en büyük marketi. Bu marketten bir tane de Santa Maria Novella Tren İstasyonu’nun hemen dibinde var. Ancak o daha küçük. Conad’dan 0,56 Euro’ya kutu içecek alabilirsiniz. Dondurulmuş makarnalar, dondurmalar, pizzalar, içkiler, peynir çeşitleri, reçeller, tereyağları, paketlenmiş kruvasan ve hamur işi  fiyatları çok uygun. Tarihi merkezin etrafındaki marketlerde kutu içecekler en az 1 Euro.

2- Mercado Centrale’den uygun fiyata kavun, nektarin, mantar, muz gibi ürünleri alabilirsiniz. Fiyatlar gayet makul.

3- San Lorenzo deri pazarından; pazarlık yaparak 10-15 Euro fiyattan kaliteli bir İtalyan işi deri kemer alabilirsiniz. San Lorenzo Pazarı’nda ilk verdikleri fiyat çok yüksek. Kesinlikle pazarlık edin. Size ilk verilen fiyatın yarı fiyatına  alabilirsiniz.

4- Yurda dönerken getireceğiniz magnet, porselen hediyelik, anahtarlık ve diğer hatıralıkları San Lorenzo Pazarı’ndan alın. Buradan Firenze magnetlerini 1-1,5 Euro’ya alabilirsiniz. Tarihi şehrin diğer kesimlerinde aynı magnetin 5 Euro’ya kadar fiyattan satıldığına şahit olacaksınız.

5- Yurda getireceğiniz tagliatelle, rengârenk şekilli makarnalar, peynir, şarap, balsamik sirke, kurutulmuş mantar, limoncello gibi ürünleri Mercado Centrale’den (Merkez Pazar) alın. Cam şişede olan ürünlerin hava kabarcıklı poşetlerle ücretsiz olarak paketlenmesi için satıcıya “for plane” demeyi unutmayın.

6- Sivrisineklerle sıkıntı yaşamak istemiyorsanız gelirken yanınızda likit sivrisinek makinelerinizi ve vücut spreylerinizi getirin. Gerçi birçok otelde ve apartmentta sivrisinek ilacını ve makinesini ücretsiz olarak odalara bırakıyorlar. Ama siz yine de tedbirli olun.

7 - Tarihi merkezde kalıyorsanız her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Bazen otobüse bindiğinizde otobüs tarihi sokakları dolanarak gittiğinden, yürüyerek gideceğiniz yere otobüsten daha kısa sürede gidebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

8 - Astımınız ya da nefes darlığınız varsa katedraldeki Giotto’nun Çan Kulesi’ne (Campanile) ya da Kubbe’ye çıkmaya kalkışmayın.

9 - Otobüslere ya da tramvaya bindikten sonra biletinizi otobüsün içindeki sarı cihaza okutarak onaylatmayı unutmayın. Bunu yapmayı unuttuysanız ve bir kontrolle karşı karşıya gelirseniz; turist olduğunuzu ve bileti onaylatmayı unuttuğunuzu dürüstçe söylediğinizde İtalyan görevli sizi anlayışla karşılayacaktır.

*** “FLORANSA: NAM-I DİĞER FİRENZE” bir yazı dizisidir. Yazı dizisinin diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/floransa-nam-i-diger-firenze-1-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/floransanin-lezzetleri-ve-alisveris-kulturu-2-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/pitti-sarayi-ve-boboli-bahcelerinde-keyifli-bir-gun-3-bolum

Ayhan Gümüş

Yazar Hakkında

Ayhan Gümüş

Ailemle birlikte gezmeyi çok seviyorum. Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, yeni lezzetler tatmak...Her sene yıllık iznimizde farklı bir yurt dışı güzergaha seyahat etmeye çalışıyoruz.