Tadında Gezelim: Erdek - 3. Bölüm

Bakalım Ne Tatlar Var

Erdek yazımızın 1 ve 2. bölümlerinde dolaştıktan sonra şimdi de ağzınıza layık tatları bulmaya çıkıyoruz.  Balıkhaneden sabah sabah aldığınız balıkları sahildeki balıkçı teknelerinde pişirtebilirsiniz. Ancak balıksız gitseniz de o sabah yakalanan taze balıkları buralarda da bulabilir, midye dolma ve tavalar, kalamarlar eşliğinde rakı balık yapabilirsiniz.


Eveet balık işlerini de geçtikten sonra meydanda bulunan Turan ustanın İskender köftesinin tadına bakabiliriz. Buranın aynı zamanda ev yapımı mantısı ve döneri de meşhurdur. Gerçek İnegöl köftesi yemek istiyorsanız yine buraya bir uğrayın derim.Hemen yanı başındaki Bahar Cafe’de ise kahvelerinizi yudumlarken “ben acaba Avrupa’nın hangi kasabasındayım?  Bu ne şıklık, bu ne güzel bir ambiyans” diyeceksiniz. Tabii buradaki sabah kahvaltılarının sunumu, atıştırmalık dolma ve içli köftelerin lezzeti de bir başka oluyor. Burayı pas geçmeyin. İşte abartmadığımı bu resimlerle size gösteriyorum.Şimdi akşam yemeği için nereye gidelim acaba? Belediyenin işlettiği yeni bir restoran açıldı. Artake et ve balık restoranı, temizliği kadar bol çeşitleri ile de dikkat çekiyor. Erdek’te T-bone steak ve böyle pamuk gibi ızgara et yiyebileceğim hiç aklıma gelmezdi. İşte size 10 numara bir yer daha. Geldim denedim, tavsiye ediyorum. Fiyatlardan hiç bahsetmeyeceğim. Erdek zaten ucuz bir yer. Bodrum Marmaris’e benzemez. Afiyet olsun.


Hayır ben bu gece aperatif bir menü istiyorum diyorsanız bunun için de yine meydandaki nefis midye tava ve sardalye yapan bira publara uğrayacaksınız. İster nefis o güzelim midyelerin tadına bakın isterseniz de rakı balık yapın. Hepsi sizler için hazır bekliyor. Aklınızda bulunsun, bu anlattığım yerler yaz kış açıktır. Kışın veya baharda da hafta sonu kaçamağı yapıp bu tatları deneyebilirsiniz. Size isterseniz 2 fotoğraf da Erdek’in kış manzaraların sunayım. Bakalım hoşunuza gidecek mi?

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.